| octavian100 a întrebat:

Salut,am 15 ani si daca nu ma insel acum ani, la inceputul verii am inceput sa transpir abundent la subrat si pe maine.Mentionez ca de atunci transpir indiferent cat de cald, firg ar fi fara sa fac vreun efort prea mare.Am incercat ceaiul de salvie dar nimic.Solutii ceva? Apreciez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din pacate, este unul dintre inconvenientele pubertatii. Din fericire, intr-un an-doi, trece. Pana atunci nu poti sa faci altceva decat sa te speli cat de des posibil si sa folosesti un antiperspirant, daca se poate, unul pe baza de talc.
Cat despre hipotermie, diabet si alte bazaconii, stai linistit.
Pentru linistea ta sufleteasca, mergi la un medic si explica-i exact problema. Poate or exista ceva medicamente care sa mai reduca putin din transpiratia asta excesiva.

13 răspunsuri:
| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Nu pre aia ce sa faci.Da-te cu un deodorant sub brat asta te mai ajuta.Pa, ap

| CryChristiAN a răspuns:

Crede-ma... acesta ar fi 1 simptom in faza incepatoare a diabetului. Aceeasi problema a avut-o si verisorul meu( bolnav de diabet acum, din nefericire). Iti sugerez in timpul cel mai apropiat sa-ti faci 1 control la 1 doctor de specialitate.

| octavian100 explică (pentru CryChristiAN):

Hmm nu fie diabetul ci doar hipotermie....am avut si o operatie la mana da curand

| CryChristiAN a răspuns (pentru octavian100):

Hipotermia e o stare fiziopatologică care poate rezulta prin expunerea prelungită la frig iar temperatura centrală a corpului scade sub 35 °C.
Mai sunt si alte simptome? Gen raceala excesiva, transpiratie in cantiate mare, deshidratare etc?

| octavian100 explică (pentru CryChristiAN):

Nuuu doar transpiratie ......de exemplu cand imbrac o camasa si stau cu ea 1 ora se face la subrat o mare pata care este jenanta, dar nu miroase deloc chiar miroase a deodoranta
Si la maini nu prea exista situatii in care sa nu le am umede doar foaaarte rar

| NuMaContrazice a răspuns:

Mergi la medicul de familie sa te examineze.

| Gabi19971983 a răspuns:

S-ar putea sa fie si din cauza stresului sau a nerabdarii! Dar cel mai bine viziteaza medicul!

| Zuzazozo a răspuns:

Asa transpira fiecare om, incearca si cu bicarbonat.
Cel mai mult conteaza sa te speli inainte sa pleci in oras si sa-ti dai cu stik pentru a proteja!winking
Good luck!

| Iulian922 a răspuns:

Poate devii barbat?

| elenushaha a răspuns:

Ai hipotermie, cred

| octavian100 explică:

Pai si este posibilitatea sa am diabet?straight face
sper sa nu...o sa ma duc la medicul de familie cu prima okazie si sper sa ma trimita la un endocrinolog

| octavian100 explică:

Si diabet nu prea cred ca am pentru ca cum am spus am fost in spital de curand cu o operatie, adica analizele facute si nu a iesit ca as avea diabet......alte sugestii? am auzit de deodorantul maxim dar pentru maini nu am gasit nimic......este foarte jenant mai ales cand sunt cu o fata

| octavian100 explică:

Pai poate e pubertatea dar e normal sa transpir si pe maini? Adica sunt singurul pe care il cunosc care are probleme asta .....ar fi perfect sa fie pubertatea dar sa se termine mai repede sad