| LaYeR a întrebat:

Salut, am 15 ani si de o perioada am o mare problema cu somnul, de 2-3 saptamani s-a agravat fiind vacanta de Paste si scoala altfel, petrec mult timp la calculator noaptea de la 10 cand vin de afara pana la 1-2 dimineata si imi este foarte greu sa adorm, dureaza cam 2 ore, am un somn agitat ma trezesc noaptea pe la 5 ma duc la toaleta dupa revin in pat si adorm instantaneu (asta in fiecare seara) si dimineata la 9 aceeasi poveste, abia la ora 1 ma ridic din pat, ma suna prietenii sa iesim afara. Mananc bine si plec, dar ma deranjeaza vederea de la un timp, nu prea mai suport lumina si am realizat ca am o problema cand nu am putut sa citesc un numar de inmatriculare la o masina parcata desi era la o distanta de doar 10 metri, de cateva zile ma deranjeaza foarte tare luminozitatea monitorului, acum am scris intrebarea asta purtand ochelari de soare, nu doresc sa le spun parintilor deoarece sunt sigur ca o sa faca scandal, as vrea sa stiu daca pot merge singur la un oftalmolog si daca trebuie sa merg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Somnul mi-l stric si eu in fiecare week end si atunci, ori dorm putin adica 5-6 ore cate 2-3 nopti si se rezolva ori nu dorm deloc o noapte si atunci seara urmatoare adorm foarte repede.
Si da poti merge sigur la oftalmolog eu asa zic, oricum poti merge la medicul scolii sa-ti zica ce parere are, pentru aia sigur nu ai nevoie de parinti.

| Fatamuntilor a răspuns:

Esti mare cred ca poti merge la oftamolog si singur. Oricum nu trebuie sa neglijezi.Redu cat se poate de mult timpul petrecut la calculator.
Cred ca purta ochelari, oricum parintii tai vor afla, nu trebuie sa-i ascunzi probelemele tale de sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Trebuie să reduci pe cât posibil statul în faţa computerului zilnic.
Cât despre problema ta cu vederea, trebuie să spui părinţiilor să te ducă la oftamolog.
Te pup!