| amluatcaprafoarterausimadoarecapu a întrebat:

Salut am 15 ani si ma numesc madalin, si locuiesc in anglia.eu sunt un mare prost, am facut 3 ekg dintre care unu la cardiolog in romnaia si 6 seturi de analize la sange toate au iesit perfect normale. dar eu tot continui sa cred ca am probleme cu inima. acuma o saptamana am mai facut un ekg pentru sa fiu eu sigur ca n-am nimic. eu cateodata am atacuri de panica si anxietate,si cand am aceste stari imi iau tensiunea ca bou si o am mare, 16, 17 si cand vad asta ma speri si mai tare. am facut ekg si a iesit perfect normal. si i-am zis la doctor ca eu cateodata imi bate inima si mi-e frica sa nu fac infract si am si tenunea mare. si pentru asta mi-a dat niste pastle propanonol de 10mg. astazi statand in pat am simtit ca iar am stari din acestea. vazand asta am strigat l mami sa imi dea aparatu de tensiune electric. m-am ridicat din pat si m-am dus la ia samil dea cand m-am pus in pat, am luat-o direct nu am mai astemtat 15 minute, sau cat se asteapta, si o aveam 192/92 si nu aveam niciun simtom,nu ma durea capu nu imi venea ameteala nimica, atat mi-a fost am intrat in pnica imi batea inima da nu mai puteam, si am luat o pastila din acea, pentru ca mi-a zis ca sa iau cand am aceste stari de anxietate.am asteaptat o jumate de ora si mi-am revenit.
dar eu acuma mi-a ramas acea tensiune in cap 192/92 si nu stiu de ce am avut-o,si mi-e frica coi avea ceva. va rog sa ma ajutati, si cei care mia mai raspus la intrebari d genu asta, va implor dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Ai avut tensiunea ridicata din cauza starii de anxietate. Atunci cand ai aceste atacuri de panica ti se ridica si tensiunea. Este destul de simplu. Asta nu inseamna ca ai mereu tensiunea ridicata, ci doar in acele momente. Este perfect normal. Orice om cu o tensiune normala o va avea ridicata in momentul in care se bucura, se enerveaza, incepe sa alerge, sa se sperie etc. Asta in inseamna ca are probleme cu tensiunea, ci ca are anumite stari de spirit care ii ridic tensiunea. Iar acest lucru se intampla tuturor oamenilor nu numai tie. Chiar daca atunci cand ai momente de panica, ti se ridica tensiunea, nu vei pati nimic. Esti destul de tanar si nu ai probleme cu inima, prin urmare, inima ta este capabila sa treaca prin astfel de stari, fara sa faca puf.
Sfatul meu este sa nu mai mergi la cardiologi ori sa dai banii pe ekg-uri, ci sa vezi un terapist/psiholog/psihiatru. Daca-ti vei rezolva teama de a face un atac de cord, vei scapa si de starile de anxitate si de atacurile de panica.

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru OoBunnyoO):

Sarumaana,sau buna ziua daca sunteti barbat. eu nu am mereu tnsiunea ridicata, eu in medie ziua o am 13, si seara scade la 11, dar astazi am avut o stare mai asa si cand am luat-o o aveam 19/92 cand am vazut asta mam panicat si mai rau si imi bateainima tare rau, nu am mail luat-o iarasi de frica ca o am mare si mor. am luat o pastila propanonol, pentru ca mi-a zis doctoru ca aceste pastle sunt de anxietate. am luat-o tensiunea iarasi la o 1 ora distanta si a coborat la 12, 13, si ma simteam si bine. inainte pana sa imi dea pastilele, imi reveneam tot la fel intro 1. eu ma mai speri si din cauza ca imi iau teniunea mereu, de exemplu eu ma simt extraordinar de bine, si zic sa va cat am tensiunea si mi-a iau si o am 14/7, 8 si cand vad asa imediat mi se schiba starea de bine in cea de rau. credeti ca ar trebui sami mai miau tensiunea, mai ales in situati din acestea ca astazi? cam ce imi sugerati sa fac? credeti coi avea ceva?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

In primul rand, mesri pentru funda. happy Buna este de ajuns, nu sunt cu mult mai mare decat tine. Nu, nu ar trebui sa iti mai iei tensiunea. Tocmai asta am explicat mai sus. La fiecare om, pe parcursul unei zile tensiunea se schimba. Este perfect normal sa ai tensiunea ridicata atunci cand esti vesel, cand esti nervos ori cand ai o stare diferita de cea relaxata, iar pe seara tensiunea sa iti scada pentru ca mintea si corpul tau se pregatesc de culcare si se relaxeaza. Faptul ca in unele momente ai tensiunea mai ridicata, nu indica o afectiune fizica. Este perfect normal, toti oamenii, copiii, chiar si animalele nu au aceeasi tensiune pe timpul unei zile, pentru ca tensiunea se schimba in functie de starea pe care o avem. Ar fi ceva ciudat sa nu se schimbe.
Nu are rost sa iti mai iei tensiunea, pentru ca atunci cand esti fericit vei avea intotdeauna tensiunea mai ridicata. Nu inseamna ca ai o problema. Insa pentru ca esti tanar, faptul ca tensiunea ti se ridica, riscul ca sa faci un atac de cord este de 0, 0000001%. Relaxeaza-te si scapa de aceasta temere. Daca nu reusesti, consulta un psiholog, el te va invata diverse tehnici de relaxare.

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru OoBunnyoO):

Multumesc, pentru ce mi-ai spus, cum fac sa mai dau de tine, ai vreo adresa de mess ceva

| OoBunnyoO a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

Daca mai ai probleme si vrei sa te ajut, imi pot lasa mesaj pe TPU. Intru zilnic. happy

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru OoBunnyoO):

Buna,am si eu o problema, eu tot nu inteleg d ce a, avut eu tensiunea 19/9, eu am mai avut-o 178/80 in momente din astea cu panica si anxietate, dar data trecuta a fost mai mare, este vreo problema, de dimineata am luat-o iar si o aveam 119/66 este buna.,eu sunt un mare foarte prost,crying de aia te mai intreb o data,crezi ca ar mai trebui sa mai imi miau vreodata tensiunea in momente din astea de panica -anxietate. sau sa mai pui mana vreo data pa aparatu ala jegos,as vrea sa-l arunc dar nu pot, parca cand il vad, imi spala creieu, si ma face s-o iau in momnte ne potrivite, si o am 14, 15, si ma face sa ma gandesc ca oi avea ceva cu inima. spune si mie ce sa fac, te rog fumos ca de cand mi s-a intamplat aceasta intaplare nu mai am asa stare, sunt confuz.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

Da este normal ca in doua momente de panica o data sa ai tensiune diferita fata de alta data. Cand te panichezi nu iti mai lua tensiunea. O sa fie mare. Tensiunea se ia numai atunci cand ai diverse simptome care indica o tensiune crescuta pe tot timpul zilei si pe o perioada indelungata, nu numai atunci cand te panichezi.

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru OoBunnyoO):

Esti ce mai tare fata, sau baiat, dupa tot TPU asta,, daca esti fata, esti si cea mai frumoasa, multumesc

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru OoBunnyoO):

Buna,uite ce mi sa mai intamplat,de ieri si pana astazi,ma uitam la televizor,si a aparut botezatu,si spunea ca trebuie ai faca operatie pa inima,ca are arterere infundate si ca poate sa mora in ori ce moment,vazand asta mie mi-a intrat in cap,si ma gandem ca daco mi so intampla si mie la fel, ieri a trecut,dar azi ceo cand am deschis televizoru,iar el la televizor, si zicea ca s-a operat, pa inima. mie acuma mi-a intrat in cap si azi ma luase o frica, dar nu ma simteam rau, imi batea inima cam tare doar atata, si tensiunea 156/75. am baut un ceai de stres si am luat o pastila alevia anti stres, si vad ca ma simt mai bine.

ce mi s-a intamplat mie a fost din cauza ca m-am gandit ca poate mi so intampla si mie ce so fi intamplat la botezatu?

te rog sa ma scoti si din problema asta

| OoBunnyoO a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

Da si asta ti s-a intamplat tot din cauza faptului ca te-ai gandit. Tu singur iti provoci starile astea, corpul tau nu are nimic in neregula. Sfatul meu este sa mergi la un terapist, iti va usura mult mai mult viata, din punctul asta de vedere. Ceaiurile nu ajuta foarte mult, stresul pe care ti-l provoci este o problema de gandire, pentru ca ti-l induci singur. Este important sa inveti anumite tehnici de relaxare pe care sa le practici si sa gasesti motivul acestei temeri. Cu timpul iti va fi mult mai usor. Probabil nici nu ai nevoie de medicamente ci doar de niste tehnici de gandire pentru a impiedica aceste atacuri de panica.

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru OoBunnyoO):

Multumesc mult te tot

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru OoBunnyoO):

Buna, te rog sa ma ajuti si de data asta, ca simt ca innebunesc, de vreo 3 zile imi bate inima tare cu 89-93 in afara de noaptea noaptea imi bate cu 68.70, eu sunt cam si racit, o fi din cauza asta, sau este din cauza anxietati.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

Nu este din cauza racelii, ci din cauza anxietatii.

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru OoBunnyoO):

Buna, uite ce problema mai am acuma, acuma 4 saptamani cand am fost aicea la docotr in Anglia,mi-a facut un ekg,si analizele la sange amandoua au iesit pefecte, doctorul mi-a zis ca eu n-am nimic fizic,cu totate ca sunt prea mic, ci la pshiic, toate simptomele pe care le simt este din cauza anxietati. si el mi-a dat niste pastile propranonol, ca in momentele cand ma am stari din acestea, sa iau una, ieri am luat una. dar acuma mi-e frica sa na ma fi afectat la inima, daca cand mai fac un ekg o sa iasa rau? si sunt cam ingrijorat.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

Pastilele pentru anxietate nu iti afecteaza inima. Pastilele, in general, nu iti afecteaza inima deloc. Iti pot afecta ficatul, stomacul, intestinele, dar nu inima. Dar de regula, cele pentru anxietate nu sunt foarte nocive pentru stomac.

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru OoBunnyoO):

Tu ai auzit de pastilele acestea vreodata ele sunt de anxietate?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

Da, sunt pentru anxietate, dar nu anxietate in sine. Controleaza tensiunea si presiunea sangelui, controleaza muschii inimii, in momentul in care esti stresat. Adica iti face inima sa bata mai incet, insa nu controleaza sursa anxitatii si ceea ce o provoaca, ci doar efectele care o urmeaza.

22 răspunsuri:
| CrissNico a răspuns:

NU e mai gandii la treburile astea de aia faci si atacuri de panica. Am invatat cand eram mai mica ca in adoloscenta aprea anevrismul iinimii dar nu e nimic grav este normal, se dezvolta inima, nu am cunostinte in domeniu dar presupun ca acesta este raspunsul la problema ta, daca ai facut si egk si nu ai nimic, sper sa nu gresesc happy
Multa sanatatehappy

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru CrissNico):

Multumesc,sarumana

| CrissNico a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

Sper sa te faci bine daca ai ceva, si daca stai in afara incerca un medic de acolo.Si eu am 17 ani si acum cativa ani eram obsedata de treaba asta cu inima ca daca mor in somn sau daca mi se ridica tensiunea si cad pe strada dar acum totul e bine ca nu m-ma mai gandit la asta.
Multa Sanatate inca odata! happy

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru CrissNico):

Ai adresa de mess, sau facebook, ca vreau sa mai vorbim ceva, bninenteles daca nu te superi

| CrissNico a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

Imi poti lasa mesaj pe TPU daca vrei happy

| Dragu_Lidia_1996 a răspuns:

Incerca sa te relaxezi..Nu te mai gandi la chestiile astea..Doar zi in gandul tau ca esti sanatos ca nu te doare nimic ca te simti bine etc. Sper sa te faci bine happy Succes.winking