| florin650 a întrebat:

Salut, am 16 ani, si am o problema mai delicata, de aproximativ o saptamana ma doare testicolul stang, este putin umflat si e pozitionat aiurea fata de celalalt, nu m-am lovit si nici nu am avut contact sexual prea curand, pur si simplu a aparut asa dintr-o data, durerea apare atunci cand intru de la frig la cald si invers, durerea nu este mare dar totusi simt un discomfort. de la ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Cred ca e vorba de un varicocel, trebuie sa te prezinti la medicul de familie pentru a primi o trimitere la un medic specialist. Pana ajungi la medic iti recomand sa porti un chilot mai pe corp sau poti sa-ti cumperi un suspensor daca testicolul este lasat in jos, evita sa stai prea mult in picioare si fara sa faci efort.

| Adorable a răspuns:

Durerile testiculare pot veni de la orice. Poate fi din cauza ca in ultimul timp ai facut sex de prea multe ori, sau pentru ca nu ai mai facut. Poate pentru ca pur si simplu te dezvolti!
Pa, pa!

| MariusUCV a răspuns:

Ai hernie, trebuie sa mergi de urgenta la spital..., nu mai sta. Opereaza-te, nu e de gluma!

Răspuns utilizator avertizat
| AndaWest a răspuns:

Buna,tatal meu are asa, sincer in romana nu stiu cum se numeste dar el pe 23martie se opereaza. vorbeste cu ai tai si mergeti la un control

| AndaWest a răspuns:

Stefan are dreptate, varicocel se numeste taicamiu a facut tratament 6luni si acum a as la operatie ca nu i-a trecut

| florin650 explică:

Nu am facut sex in ultimele luni dar nu cred ca e de la asta.

| florin650 explică:

Am uitat sa mentionez ca doare la atingere si este un pic "intarit" fata de celalat.

| florin650 explică:

Situatia a luat o intorsatura ingrijoaratoare, testicolul nu ma mai doare si cred ca totul e ok, dat mi sau umflat, iritat, infectat (nu stiu care e termenul potrivit) bobitele alea din varful penisului

| Nickolae a răspuns:

Eu am mai auzit de probleme de acest gen in unele cazuri se desufle sihgur dar oricum trebuie sa te duci la medic find ca aceasta este o problema serioasa si daca nu este tratata iti poate afecta viata sexuala.