| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si mereu cand merg pe strada (de exemplu) ma simt urmarit de ceva sau cineva care vrea sa imi faca rau.Nu numai cand merg pe strada si acum ma simt urmarit.Am aceasta senzatie deranjanta numai cand nu este cineva in jurul meu.Mereu intorc capul sa vad daca cineva ma uramareste.
Ce sa fac?

Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Cat ani ai? Poate fi o senzatie trecatoare, se numeste paranoia si e normal sa ai senzatii de genul daca treci printr-o perioada mai stresanta sau daca ai avut in trecut probleme..gen certuri sau probleme in familie care te-au afectat.

| Donsavas a răspuns:

Este o stare de anxietate. Va trece, daca Nu, consulta un psihiatru pentru adolescenți!

| alex15ccc a răspuns:

Se numeste schizofrenie paranoida.
exista tratament, mergi la psihiatru ca sa te interneze la balamuc. rolling on the floor

| Stropdeploaie a răspuns:

Să vorbești cu diriginta! Să mergi la un psiholog!