| anonim_4396 a întrebat:

Hey,as vrea sa va cer parerea in legatura cu o chestie care ma tot macina, insa va rog sa nu ma jigniti.Nu am mai spus nimanui inainte,dar am o senzatie foarte deranjanta,cand merg pe strada,ca lumea se uita la mine si rade de mine. Ma simt urata, inferioara celorlalti.Ma urasc.Desi persoanele din jurul meu spun ca ma apreciaza,ma lauda,imi ridica in slavi talentele,arta si modul de a gandi,ma simt dezamagita de ele, deoarece le-am prins de multe ori barfindu-ma.Si cand aflu ca prietenii ma barfesc, imi pierd total increderea in mine.Culmea este ca desi aud atatea laude,care imi intra pe o ureche si imi ies pe cealalta, aud si jigniri, pe care pur si simplu nu pot sa le uit. Stiu ca ei ma urasc.Stiu ca profita de mine.Am fost tradata de multe ori si imi e enorm de greu sa am incredere in ce spun ei acum crying. Daca pana si eu ma urasc,apoi ei cum sa nu ma urasca?! Ma simt din ce in ce mai slabita,fara sens,inutila,am incetat si sa imi mai iau tratamentul pentru o boala cardiaca.Ce rost are,daca persoanele din jurul meu ma urasc? oh go on In fine,nu stiu de ce am scris asta... poate ca voi primii jigniri si din partea voastra, dar am nevoie de cineva care sa ma lamureasca ce e de facut in situatia mea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Nu ai incredere in tine, asta ar fi problema?
Cred ca da, multi oameni frumosi se subapreciaza, posibil chiar si invidia celor din jurul tau asta explica.
Tu trebuie sa te cunosti cat de bine se poate, parintii tai, profesorii tai te pot ajuta in asta.
Iar cu sanatatea nu te juca!
O viata ai, trebuie sa ai mare grija de ea, pentru ca sigur ai visuri, planuri in viitor si pentru asta nu e voie sa te neglijezi. happy

| Skynettt a răspuns:

Pai nu iteleg daca tu te consideri asa cum vrei sa te comsideri lumea tu trebuie sa te respectti si sa te respecte si alti daca chiar tu nu te respecti cine vrei si nu temia simtii urata sau nu stiu mai cum fiecare are defecte toti suntem asa cum ne-a lasat Dumnezeuwinking

| ilcmty a răspuns:

Buna!
Trebuie sa ai mai multa incredere in tine.Nu trebuie sa te simti urata. Orice om este frumos si nu gandii ca toata lumea te uraste, nu este asa.Incearca sa fi sociabila, de multe ori o persoana cu care vorbesti si te intelegi te poate ajuta! :* :* Fi increzatoare.Bafta multa!

| Myyy3 a răspuns:

Ce problema ai? de ce rade lumea de tine pe strada? E ceva cu aspectul fizic?

| NbhdDaughter a răspuns (pentru Myyy3):

Nu rad cu adevarat, e senzatia mea.Asa am si inceput propozitia, am o senzatie foarte deranjanta. happy Asta e problema.

| Myyy3 a răspuns (pentru NbhdDaughter):

Ai exprimare in tine, daca problema nu e din exterior atunci e din interior.Trebuie sa stabilesti cine tie prieteni si cine nu, sa ignori si sa raspunzi cand e cazul. Zimi de unde esti, poate interactionam!

| iMaDreamer a răspuns:

Parintii tai sunt sigura ca nu te urasc, si nici prietenul tau (am vazut din alte intrebari ca ai prieten hihi big grin). Ei nu au dreptul sa aiba parte de tine? Doar prietenii tai au? Se poate trai si fara amici. Eu de exemplu. Nu am nicio prietena de incredere cu care sa povestesc tot, doar colege si rude cu care vorbesc numai la scoala sau ocazional (bine, eu am alte ocupatii la care chiar nu vreau sa renunt doar pentru a iesi cu "fetele" in oras). Singurul care imi poate sta in preajma e prietenul meu happy. Si toate astea cam din aceleasi motive ca si tine. Ba vorbeau aiurea, ba m-au dezamagit sau mai stiu eu ce. Simteam ca innebunesc. Asa ca am inceput sa scriu un jurnal in care imi puneam gandurile in ordine. In final am ajuns la concluzia ca lumea din jur trebuie impartita in doua parti. Cei care merita sa te cunoasca (deci care au voie sa te judece si sa-si spuna parerea despre tine) si cei care nu merita (sau cei cu care nu ai nicio treaba si nu te intereseaza deloc ce cred despre tine, pentru ca, dupa cum spuneam, nu te cunosc, deci n-ai voie sa-i iei in serios). M-am straduit sa aplic regula asta la orice persoana pe care o cunosteam. Devenisem imuna, puteau sa faca orice; nu era vina lor, decideam eu cine ma poate cunoaste si cine nu. Insa asa am ramas aproape numai eu. Dar stii vorba aia, mai bine singura decat in proasta companie.
Faza cu laudele... e normal. Poate si tu ai facut asta cuiva si nu ti-ai dat seama.
Senzatia ca toata lumea vorbeste despre tine poate fi una fictiva, tocmai din cauza ca iti e teama de asta, sau poate nu e deloc o senzatie, poate e adevarat. Lumea, in general fetele, au un talent original in a se lega de oricine, chiar de persoane necunoscute. Si mie mi s-a intamplat. O data mergeam la o nunta si imi facusem parul cret, iar o tipa de pe o banca a tipat in gura mare catre prietenii ei : "Vaaai ce par are aia in cap" si a inceput sa rada. Nu ma intreba, ca nu stiu de ce. Poate nu mai avea niciun "prieten" pe care sa-l barfeasca. O data insa, de fapt de multe ori, am vezut cum intorceau repede capul spre mine dupa ce vorbeau intre ei si se uitau lung. Nici cateii mei nu au asa reflexe. Ce sa le faci, unii chiar nu stiu sa-si stapaneasca instinctele animale.

Va veni o zi in care o sa fii nevoita sa faci mari schimbari in viata ta si sa iei decizii importante (asta in adolescenta: sa iti alegi prietenii, sa iti formezi caracterul...). Apoi vor fi si zile in care va trebuie sa faci alegeri dificile (intre scoala si servici, casatorie sau nu, copii...). Dar ca sa faci toate astea trebuie sa iti recapeti increderea in tine, pentru ca sa nu se darame tot ce-ai construit.
O seara buna!

| EUnuTUsauRESTUL a răspuns:

Barfa este foarte, foarte suparatoare, dar incearca sa nu o bagi in seama. Tabletele te rog sa ti le iei, fiindca orice ar fi merita sa traiesti. Uite stiu ca e usor sa vorbesti cand spun sa nu bagi in seama barfa, dar totusi incearca.Pe mine cand ma dezamageste lumea ma refugiez in altceva.De exemplu poate iti place desenul, sportul sau muzica.Eu atunci cand cant si dansez uit de toate probleme poate iti iese si tie.Stiu ca nu sunt buna la dat sfaturi, dar totusi am incercat...