| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani şi 6 luni şi aş dori neapărat vara aceasta să slăbesc. Am 1, 9 metri înălțime şi 87 kilograme greutate. Nu beau, nu fumez, m-am hotărât să alerg zilnic cam 4-5 kilometri, dar habar-nam ce trebuie să mănânc şi ce nu, ce dietă să țin, de câte ore de somn am nevoie, greutatea ideală pentru înălțimea mea ar fi cam de 70-75 de kilograme. Credeți că am şanse să slăbesc 14-20 kilograme în 3 luni de alergat + dietă bună? Aştept sfaturi, mulțumesc anticipat celor ce mă vor ajuta. Cel mai bun răspuns va primi fundă. Numai bine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Impune-ti un obiectiv realist, gen 2-3 kg. pe luna. Dupa ce ai sa vezi in prima luna ca nu ti-ai atins obiectivul de 5-6 kg. te vei demobiliza. Fii multumit cu 10 kg. pe toata vara, si asa ar fi mult.
Eu alerg 10 kg. pe zi si de abia ma mentin. 4-5 km. sunt nimic.
Somnul bun te ajuta. Inceaca sa dormi adanc 8 ore in fiecare noapte, dar nimmic dupaaamiaza. In timpul somnului de noapte corpul tau sintetizeaza HGH care ajuta la slabit.
Pentru mine bivicleta nu e buna de nimic. Nu e suficient efort.
Pentru dieta ar trebui sa discuti cu un doctor, un trainer su un nutritionist. Esti inca in crestere, nu poti sa te infometezi.

| naty1919 a răspuns:

Incearca sa faci sala
sau sa mergi cu bicicleta zilnic cam 2 km pentru inceput! diete+somn+miscare+sala