| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat, am 17 ani, am o inaltime de 185 centimetri, o greutate de 90 de kilograme si doresc sa slabesc si sa acumulez masa musculara, ce as putea face? Ce ar trebui sa beau si sa mananc si ce nu ar trebui? Nu beau, nu fumez, nu beau cafea, nu exista astfel de vicii. Vreau sa scap de burta, de fesieri, coapse si falci. Ce ar trebui sa fac ca sa slabesc si ce ar trebui sa fac ca sa acumulez masa musculara? Eu ma gandeam pentru a slabi sa alerg zilnic cam 2-3 kilometri, sa mananc cat mai multe fructe si legume, sa beau foarte multa apa plata, iar pentru masa musculara sa ma duc la sala si sa am un program saptamanal pentru a lucra in fiecare zi cate o grupa de muschi. Alte pareri? Obiectivele mele principale sunt 2: sa slabesc si sa acumulez masa musculara. Ce sa fac? Multumesc anticipat celor ce imi vor raspunde la intrebari.

1 răspuns:
| TelefonLg a răspuns:

1.Sa nu te apuci niciodata de sport sa faci dintr-o data foarte mare efort incepi cu putin cu plimbari si dupa 1 luna poti incepe sa alegi (tot asa distante mici si dupa aia mai mari)
2. Poti sa mergi la sala faci cardio la inceput si dupa aia exercitii
3. Daca vrei sa faci sport/sala trebuie sa ai o dieta mult mai diferita fata de una normala in care nu faci sport
4. Poti sa incepi prin nu a mai manca dupa ora 18-19 depinde la cat te culci.
5.Reduce din dulciuri/fast food/sucuri acidulate mai ales cola.
Sfatu meu e intai sa ai o dieta variata/fara porcari si dupa aceea 1-2 luni sa te apuci de sala