| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani şi 7 luni, înălţime 1.90 metri şi greutate 85 kilograme. De ieri m-am apucat de alergat (Cam 5-10 KM/zi) şi în paralel fac şi flotări cu tracţiuni pentru a-mi dezvolta muşchii spatelui, ai pieptului şi ai bicepşilor/tricepşilor, iar pentru abdomen am program de 51 de zile cu aplicaţia "Impossible Six Pack". Dar aş avea câteva întrebări de adresat celor care se pricep:
1. Câte serii cu câte repetări să fac zilnic de flotări şi tracţiuni?
2. Câte ore de somn sunt necesare?
3. Ce să mănânc şi ce nu pentru a slăbi şi a acumula masă musculară?
4. Sunt interzise complet sucurile acidulate, dulciurile, fast-food-urile, energizantele, alcoolul?
5. Are ceva dacă fumez moderat şi beau cam 2 Nescafe 3 în 1 pe zi?
6. Apă plată sau minerală? Ce cantitate pe zi?
7. Până pe 14 Septembrie am şanse să fiu slab şi să am muşchi dacă mă ţin 5 zile pe săptămână de antrenament?
8. Ar fi bine 3 serii de câte 5 tracţiuni cu pauză 40 secunde şi 3 serii de câte 10 flotări cu pauză de 40 de secunde + alergat 5-10 KM/zi + antrenamentele abdominale?
Aştept alte sfaturi şi păreri! Mulţumesc anticicpat celor ce mă vor ajuta!
Acord fundă celui mai bun răspuns!
Numai bine!

1 răspuns:
| SuspendatInPark a răspuns:

1.Ia si fa piramida cu pauza scurte intre serii.
2.La 17 ani e irelevant, poti dormi si 20 de ore, un adult are nevoie de 8 ore de somn.Eu dorm cam 3 ore pe noapte, gandeste-te cam cat de batran sunt.
3.Eu am inceput sa gatesc chestii din faina de soia.Cica ajuta, in general o alimentatie echilibrata ai nevoie, produse naturale si fara abuzuri pe 2 noaptea.
4.Da, nu poti face sport si sa bei decat ocazional.Sucuri ai voie dar ai grija la cantitatea de zahar.Vei avea dureri de cap daca folosesti multe dulciuri.Ai nevoie de energie dar o poti lua din alta parte.
5. Fumatul ocazional, moderat chiar si cel pasiv nu este deloc benefic pentru circulatia sangelui.
6.Plata se foloseste sau cea cu vitamine.
7.Eu am pus masa musculara intr-un an. Dimineata si seara, tractiuni, tras de fiare si sala pentru ca e posibil sa le faci gresit si sa-ti distrugi incheieturi, vertebre, sa ajungi cocosat.Trebuie cineva care sa te supravegheze si sa-ti rate cum se fac exercitiile corect.

8.N-ai nevoie de intrebari aici, e vorba de ambitie.
Spor!