| Darius50boss a întrebat:

Salut, am 17 ani și am puf care creste pe față, m-am dat cu lama dar nu creste fire negre, ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nimic! Trebuie doar sa ai rabdarea sa-ti creasca barba, care creste doar HORMONAL, fiind infleuntata numai de hormonii tai de crestere.
Chiar nu se poate face nimic sa-ti influentezi cresterea barbii!

Esti copil totusi, la 17 ani esti inca la pubertate si parul are ritmul lui de crestere, intai pe corp, pubic si apoi pe fata, ca la barbati, dar incet-incet, ca acesti hormoni masculini nu pot actiona rapid sa-ti apara barba peste noapte.

Este timp suficient sa-ti craeca barba completa pana la 25 de ani, desii jumatate di barbati confirm aca la 30 de ani au avut barba completa.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te grabi sa-ti creasca barba, in timp moda va dispare. Mai mult imbatraneste.

| Violleta2022 a răspuns:

Apropo, se numeste: "PUF" nu "buf" laughing

| Darius50boss explică (pentru Violleta2022):

Mersi că mai corectat am apăsat din greșeală b în loc de p?

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Darius50boss):

Trebuie sa verifici ce ai scris, inainte sa postezi!

| Violleta2022 a răspuns:

Acestea sunt sfaturile pe care le da TPU, cand postezi o intrebare:

"IMPORTANT

Pe TPU.ro toate întrebările sunt binevenite. Totuşi, din dorinţa de a avea o comunitate utilă şi prietenoasă, te rugăm ca atunci când adresezi o întrebare să respecţi cele 4 reguli de mai jos pentru a dovedi respect faţă de ceilalţi membri şi, implicit, pentru a primi cât mai multe răspunsuri şi cât mai bune:

Respectă regulile de gramatică:
- fiecare propoziţie începe cu literă mare
- nu sunt permise prescurtări de tipul "k", "dk", "nu stiu", etc...
- evită emoticoanele şi semnele de punctuaţie excesive: ":)", ":D", etc...
Toate întrebările conversaţionale vor fi puse doar în categoria "Conversaţie" (pentru a fi usor accesibile şi a evita confuzia pentru noi membri)
Se acceptă doar postările care sunt întrebări şi care pot primi un răspuns din partea altor persoane (Ex: nu se acceptă o întrebare de tipul: "O să mă căsătoresc cu X?") şi care nu au conţinut obscen sau discutabil din punct de vedere moral
În atenţia elevilor/studenţilor: Nu acceptăm întrebări prin intermediul cărora încercaţi să vă rezolvaţi temele pentru acasă sau temele de vacanţă. Cei care nu vor respecta acest aspect riscă să fie sancţionaţi prin ştergerea/ suspendarea contului.
Nerespectarea regulilor minimale de funcţionare a TPU.ro poate duce la ştergerea conturilor."

sursa:
https://www.tpu.ro/adauga-intrebare

| sierra1 a răspuns:

"nu creste fire negre, ce trebuie sa fac?"

dacă asta e dorința ta, nu fă nimic, aștepti 1-2-3 ani și atât

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți să faci nimic. Așteaptă.