| GabrielEZ a întrebat:

Salut,am 17 ani si am scolioza, vreau să stiu daca se mai poate îndrepta si daca pot sa fac abdomene.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Da, evident că poți să faci încontinuare abdomene. Pe viitor o să se îndrepte scolioza.

| WhiteLife a răspuns:

Se poate indrepta, poti face abdomene daca iti face placere, dar nu te va ajuta sa te indrepti. Sunt pe net exercitii, dar iti recomand sa te duci la doctorul de familie care sa iti dea trimitere la fizioterapeut sau kinetoterapeut, faci acolo exercitiile timp de 10 zile si ti le notezi pe foaie. Apoi vii acasa si le faci la fel cum le faceai acolo si in cateva luni se va indrepta. Ai grija sa nu dai in cifoza. Un doctor stie cel mai bine ce exercitii trebuie sa faci, cele de pe net poate nu sunt toate bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mai poti. Acum depinde si cat de mare e deviatia. Dar nu abdomenele te ajuta ca sa scapi de ea. Iti trebuie gimnastica reparatorie/medicala dedicata cazului tau! Plus pozitie dreapta la birou, la fel si in picioare.

Răspuns utilizator avertizat
| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, scolioza se poate remedia, trebuie sa faci kinetoterapie si iti sugerez sa dormi fara perne, sa stai drept cand mergi, si da poti sa le faci, dar nu te arcuii si fa-le drept.
Salut, sa ai o zi placuta!