| Kate1828 a întrebat:

Bună! Până la ce vârstă se poate îndrepta scolioza? Mai pot face ceva în legătură cu asta la 19 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Scolioza se indreapta toata viata, prin exercitii zilnice, facute initial cu un terapeut, apoi acasa, singur, si evident eliminand obiceiurile proaste care ti-au strambat coloana, adica statul cocosat la computer sau cand mergi pe strada.

4 răspunsuri:
| MDavidEduard a răspuns:

Buna, David este numele meu si sunt fizioterapeut.
Ai confirmarea imagistica si scrisa a scoliozei tale?
Daca da, ce grad are aceasta?

| Kate1828 explică (pentru MDavidEduard):

Nu.Dar doctorul mi-a spus ca e scolioza la cum se prezintă spatele.

| MDavidEduard a răspuns (pentru Kate1828):

Daca la o prima vedere ai un umar mai sus si unul mai jos, asta nu inseamna ca este scolioza. Iti recomand sa-ti faci o eventuala radiografie care sa fie interpretata de un specialist. Pentru a pune diagnosticul de scolioza, aceasta trebuie sa indeplineasca mai multe cerinte. Nu te speria, o atitudine scoliotica avem marea majoritate.

| Kate1828 explică (pentru MDavidEduard):

Ideea este ca eu am un gheb în zona cervicala, nu este așa de mare, dar as vrea sa știu dacă prin fizioterapie va dispărea ori voi defila cu el toată viata.