| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am 17 ani si de dimineata m-am trezit cu jumatate de fata amortita. Buza superioara nu raspunde cum ar trebui la stimuli ca si cealalta, daca beau ceva trebuie sa am grija sa nu imi curga din gura si tot mi se contracteaza muschii faciali de sub ochi care apropo nu pot sa il inchid complet.Stiti de la ce ar putea fi? Mentionez ca aseara am stat cu geamul deschis vreo 3-4 ore si tind sa cred ca m-a tras curentul. Sfaturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Fugi la doctor. Ca o paranteza, de ce naiba ai stat cu geamul deschis pe vremea asta?

| minrest a răspuns:

Sper ca nu ai avut un atac cerebral minor in somn. Du-te la neurolog. Urgent.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Daca s-a intamplat asta se poate trata cumva?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar esentiala este viteza. Conteaza fiecare minut. Eu zic sa mergi la o camera de garda a unui spital chiar acum. Pe de alta parte, poate nu este atac cerebral. Dar du-te la medic.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Tine cont ca daca a fost un atac, a fost din niste cauze. Care cauze pot produce altul, caci nu au fost inlaturate. Iar la spital iti baga anticoagulanti, cum ar fi Sintrom, care inlatura riscul altor atacuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am rezolvat intre timp si m-am decis sa impartasesc cu voi, poate ajuta pe cineva.Am fost la doctor, si am fost diagnosticat cu pareza faciala pe partea dreapta a frigore.In vara am facut otita, nu a fost bine tratata iar de la un curent a,, reaparut" acea inflamatie.Am facut un tratament medicamentos dar si antibiotic injectabil, perfuzii si masaje/exercitii faciale.Acum mi-am revenit aproape de tot si va sfatuiesc sa mergeti la doctor deoarece aceste pareze sunt de multe tipuri si trebuie tratate corespunzator.

| DumnezeuTatal a răspuns:

Pareza faciala probabil.
Daca ai vazut ca nu iti pot misca cum trebuie fata de ce nu ai mers la doctor azi?

| PuieMonta2002 a răspuns:

Salut.Si eu m-am trezit acum câteva zile ca și tine.Am fost la doctor și mi-a dat un mic tratament. A zis ca am semipareza facială periferica pe partea dreaptă și sa stau aacasă ttoată săptămâna

| SkyDriver26 a răspuns (pentru PuieMonta2002):

Salut, poti share-ui te rog ce tratament ti-a fost prescris? Si in cat timp ti-a trecut? Multumesc.