| GoodLuck15 a întrebat:

Salut.
Am 17 ani si nu reusesc sa mai scap de cosuri.Am facut tratament cu Mask Plus recomandat de medic plus antibiotice orale si degeaba.Toata fata e patata de pete rosii si de vreo 4-5 cosuri rosii si mari.Problema cea mai mare sunt petele si nu stiu cum sa scap de ele. Vreun sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Alfred0703 a răspuns:

Salut. Am si eu 17 ani si am avut problema asta. De "petele" rosii scapi doar cu timpul, dar poti accelera acest lucru: mie mi-a recomandat medicul in total 4 creme/geluri. Cea care m-a ajutat cel mai mult a fost Epiduo(in Romania nu se mai gaseste, eu am cumparat din Italia cu 80 de euro. Acest gel te va ajuta cu "petele" rosii. Pentru a scadea inflamatia unui cos, iti recomand Duac(asta se gaseste in tara). Dai putin in zona unde sunt cosurile si dimineata observi ca nu mai sunt asa de umflate. Mai este un gel, IzotrexIN, dar asta nu m-a ajutat prea mult. Poti folosi si Airol(eu doar in Cluj am gasit la AquaFarm, se spune ca ii singura farmacie care aduce in Romania). Airolul este bun si pentru puncte negre. Aceste creme/geluri va trebui sa le aplici ALTERNATIV SEARA(Duac-ul mai merge si de dimineata ca nu trebuie sa te dai pe toata fata cu el). Ca pastile, iti recomand sa iti intrebi dermatologul. Eu am luat Azitrox, Doxiciclina si Clindamicina. Din astea 3 doxiciclina m-a ajutat cel mai mult. Daca stai in apropiere de Cluj, iti pot recomanda un medic dermatolog foarte bun, care m-a ajut sa scap de 80% din cosuri in 3 luni.