| Johnman123 a întrebat:

Salut.
Am 19 ani si din cate imi amintesc nu am mai decalotat de vreo 14-15 ani. Problema a fost ca nu am vorbit cu nimeni, iar dupa ce, pe la 16 ani am cautat pe internet detalii am crezut ca am fimoza si n-am facut nici atunci nimic in legatura cu aceasta problema. Acum, in timp ce fac baie pot sa decalotez pana la jumate dar mi se pare ca as putea sa decalotez complet dar frica asta de a se intampla ceva rau ma opreste. Pot sa spun ca probabil din acest motiv penisul nici nu s-a dezvoltat cat ar fi trebuit (11-12cm).
Iar la doctor n-am fost pentru ca am o frica si de ei, una fiind aceea ca m-ar pune sa imi fac circumcizie fara sa fie necesar.
Intrebarea mea, pentru persoanele care stiu despre ce vorbesc, sa incerc in continuare in timp ce fac baie sa decalotez cat mai mult sau sa ma duc la un urolog?
Mai precizez si ca in timpul erectiei nici nu incerc sa decalotez, iar "pe uscat" la fel.
Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Twatwaffle a răspuns:

Salut!
Eu însumi am fost în situația ta și m-am simțit la fel în legătură cu mersul la doctorul urolog. Eram mai mic decât tine când o cunoștință m-a avertizat în legătură cu genul ăsta de problemă și cu implicațiile ei. Am vorbit cu părinții mei și, având în vedere că eu nu puteam decalota deloc, a fost nevoie să mă operez(o operație destul de ușoară, am fost spitalizat 3 zile în total, mai mult din confort și prin prisma faptului că aveam domiciliul în altă localitate).
Având în vedere că tu poți decalota parțial, e foarte posibil să se poată rezolva fără nici un fel de operație. Legat de circumcizie, eu însumi, în situația mea, nu am primit o circumcizie totală, ci suficient cât să rezolve problema(flasc, glandul e încă acoperit total).
Părerea mea sinceră este să ceri sfatul unui doctor cât mai curând, el ar putea să-ți confirme dacă se poate rezolva „mecanic".

6 răspunsuri:
| DarthNiger a răspuns:

Fimoza nu iti afecteaza cu nimic marirea penisului, singurul lucru care afecteaza este urinarea, dar asta numai in cazuri mult mai grave, acest lucru il mostenesti de la tatal tau iar marirea se opreste la 14 sau 16 ani, daca vrei sa scapi de asta atunci poti sa vizitezi un doctor dar nu incerca sa faci tu nimic singur.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu chiar ai FIMOZA si daca nu mergi la un urolog sa ti-o rezolve chirurgical, nu vei putea avea sex niciodata.
Pacata ca nu ai rezolvat problema cand erai micut, ca sa-l eliberezi sis a-l lasi sa creasca.
Acum nu poti fii barbat normal si sanatos, cu un cuc pe care nu-l poti decalota, nici macar masturba.

| BogdanXD9930 a răspuns (pentru Violleta2022):

Vorbesti prostii! Sunt multi in situatia asta si cel mai grav ar fi daca ar avea fimoza, dar daca poate decalota o sa fie totul bine la un moment dat.

| BogdanXD9930 a răspuns:

Vorbesti prostii! Sunt multi in situatia asta si cel mai grav ar fi daca ar avea fimoza, dar daca poate decalota o sa fie totul bine la un moment dat. Ia si incearca sa o decalotezi in apa calduta si cand va veni momentul sa faci sex nu te speria! Atunci se va inlatura problema cel mai bine. Am avut si eu ca tine

| Violleta2022 a răspuns (pentru BogdanXD9930):

Daca te-ai fii chinuit sa citesti tot, ai fii vazut ce spune baiatul: ca nu poate decalota penisul decat jumatate, asadar are fimoza.
Si nu sunt multi in situatia asta, ca pe la 16-17 ani, toti vor sex si cumva ori trag de el, ori ajung la interventia chirurgicala, iar glandul le este eliberat.
Asadar, cel care vorbeste prostii, fiind in necunostinta de cauza, esti tu.

| Johnman123 explică:

Mulțumesc tuturor pentru raspunsuri. Am ales sa merg la un doctor (astazi sunt programat) pentru ca am deja o varsta si nu mai pot astepta sa se intample ceva peste noapte.