| dbem a întrebat:

Salut am 21 ani si am o problema cu greutatea, spre deosebire de alti eu sunt foarte slab am 1, 73 si 58kg, am facut control si mi s-a descoperit ca am si cholesterol in sange (mănânc zilic carne si ca ar trebui sa o mai reduc) si anemie la globulele rosi prin lipsa de fier. Acum iau zilnic suplimente pe baza de fier dar as dori sa stiu ce pot face sa pun masa avand in vedere problema cu cholesterol. Am fost la sala, am luat vitamine dar degeaba. Nu stiu ce sa mai fac pls HELP

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

58 de kg la 21 de ani si 1.73, esti ectomorf extrem.

Baga 5-6 mese pe zi, mai cumpara un gainer ( un supliment bazat pe proteine, carbohidrati, creatina si altele ), e foarte important. Iei o portie din gainer dimineata, cu 30 de min inainte de micul dejun si una imediat dupa antrenament.

De asemenea, una din cele 6 mese sa fie la 30, maxim 60 de minute dupa antrenament, e cea mai importanta masa a zilei.

Daca mai ai bani, poti lua un supliment cu absorbtie lenta, milk &egg, casein protein, etc., si iei inainte de culcare, sa-ti hraneasca muschii in timp de dormi.

Dar alimentatia e baza, cu doar 3 mese pe zi nu faci mare lucru nici cu cel mai tare antrenament la sala.

Ce program pentru masa musculara ai acum la sala?

| Elvina a răspuns:

Apeleaza la un nutritionist el te va ajuta, renunta la mancarurile grase, in ulei, snacksuri, mancaruri semipreparate, fast-food. Bafta!