| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut.
Am 22 de ani, astăzi mi-a fost luata tensiunea pentru angajare în construcții și o aveam 14, femeia de acolo a zis ca e mare, e adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Tensiunea arteriana se masoara in stare de relaxare totala (minimum 10-15 minute), fara miscare sau incordare in timpul masurarii.
2. Daca valoarea masurata este prea mare, atunci masuratoarea trebuie repetata cu un alt aparat.

| darrio2007 a răspuns:

Probabil ai avut emotii.

| Simpatic a răspuns:

14 cu cat, trebuia sa mai fie ceva dupa acest 14!
te anunt ca tensiunea arteriala are anumite maxime si in functie de varsta!
Tensiunea arteriala optimala este egala sau mai mica de 120/80 milimetri coloana de mercur (mm Hg), conform ghidului Societatii Europene de Hipertensiune.

In cazul in care valorile tensiunii arteriale sunt crescute, egale sau mai mari de 140/90 mm Hg, vorbim de hipertensiune arteriala, o afectiune care, netinuta sub control, creste riscul de infarct de miocard, accident vascular cerebral, insuficienta cardiaca, boala renala sau moarte subita.

In timp ce 140/90 continua sa fie limita valorilor tensiunii arteriale normale, un studiu publicat in noiembrie 2015 in New England Journal of Medicine arata ca scaderea tensiunii la aproximativ 120/80 poate aduce beneficii mai mari.

conform acestui articol https://www.reginamaria.ro/......fim-atenti

reiese faptul ca maximul ar fi de 14 cu 90 pragul cel mai de sus!

Exista dezbateri intense privind tintele terapeutice la persoanele in varsta. De exemplu, cat de mult trebuie sa scada valorile tensiunii arteriale? O valoare sub 140/90 mmHg este suficient de buna sau trebuie reduse valorile cat mai aproape de 120/80 mmHg?

suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu e mare, însă dacă ai o problema cu tensiunea nu se determină așa după o singura măsurare.

| Nirvanaaa a răspuns:

E puțin mare intr-adevăr. Aveai emotii? Ca exista și așa numita tensiune de halat alb. Unii pacienți când merg la medic se streseaza și le creste tensiunea. Acasa sunt foarte ok. Măsoară-ți tensiunea și acasa și vezi cât este.

| Lupică27 a răspuns:

Esti anxios probabil. daca poti face rost de aparat ia si acasa sa vezi cat iti iese cand esti tu relaxat total.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Am un amic care a patit la fel, cand a facut medicina muncii i-a iesit 14 si s-a dus la un control, a dat 250 consultatia i-a iesit iar 14 si medicul i-a prescris o pastila de luat in fiecare zi pentru totdeauna.
Dupa cateva zile a inceput sa se simta rau, a fost la alt medic alti 250 de lei si avea subtensiune, i-a zis sa nu mai ia nimic.
Practic a dat 500 de lei degeaba timp pierdut si stres.
Daca esti o fire emotiva ai tensiune exact atunci cand iti ia tensiunea.

| Lupică27 a răspuns (pentru AndreiBistriteanu):

Exact, asta am patit si eu.

| Analex17 a răspuns:

E putin cam mare, nu exagerat. Conteaza si cealalta valoare cat e. Daca e peste 8 necesita atentie. Poate fi din cauza stresului, emotiei, agitatiei. Nu strica sa o monitorizezi acasa cateva zile, dimineata dupa trezire, dupa amiaza si seara inainte de culcare. De preferat la ambele maini. Daca este tot peste 130/70 sau diferenta e mai mare de 10 intre maini, mergi la un cardiolog, sa-ti recomande ori tratament, ori schimbarea regimului alimentar. Multa sanatate iti doresc.