| alex500 a întrebat:

Salut.Am 3 carii si ma spal zilnic pe dinti de 2 ori.Intrebarea este:acele carii pot avansa? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Sigur ca da! din moment ce au aparut ele avanseaza! trebuie sa mergi la stomatolog!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da. Spalatul pe dinti ajuta la prevenirea cariilor. O data aparute, ele avanseaza indiferent ce ai face, daca nu le tratezi la stomatolog. Spalatul pe dinti nu ajuta absolut deloc cariile gata formate

Abh
| Abh a răspuns:

Absolut! Du-te cat mai curand la stomatolog pentru obturatie.

| Raniia a răspuns:

Trebuie sa inveti sa adopti masuri corecte de igiena dentara!
Nu trece cu vederea problemele dentare, cariile nu trebuie neglijate deoarece, cu timpul, ele pot deveni mult mai grave. Daca estielev fa-i o vizita medicului dentist de la cabinetul scolii-consultatia si tratamentul este gratuit.

| mona a răspuns:

Pot avansa si in cel mai rau caz sa se si rupa din masea sau dinte, neaparat trebuie sa mergi la stomatolog

| Azµre a răspuns:

Da! Vezi medicul stomatolog. Acum cât nu sunt dureri.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da poti sa te speli din 10 in 10 minute tot nu o sa dispara, e urgent trebuie tratate ca pierzi maselele

| emydaisy a răspuns:

Sigur ca da.Ar trebui sa te duci la dentist ca sa iti dea cateva sfaturi, este foarte bine pentru binele tau. Funda plz?

| DDDonald a răspuns:

Da, chiar daca te speli ele se vor extinde incet incet.du-te la dentist sa ti le curete si apoi sa ai grija mai marewinking