| Cristian_Cristian_1999 a întrebat:

Salut, am aproape 16 ani si am 78 de kg si vreau sa slabesc., Am incercat sa merg la sala dar degeaba... imi puteti spune cum pot sa slabesc? Sau Ce regim sa tin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Hei.
Pe langa sala, la alimentatie ai grija la urmatoarele aspecte
-evita dulciurile
-inlocuieste painea alba cu cea neagra sau integrala si scade portia
-la mese mananca doar cat sa nu mai simti ca ti-e foame, de preferat sa mananci putin si des
-bea 2L de apa pe zi
-evita prajelile de orice fel
-evita carnea de porc, recomandata este cea de pui sau vita fiarta sau pe gratar
-incearca cam la orice masa sa mananci o salata verde
-Nu mananca nimic (sau cat mai putin) dupa ora 7 seara

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce înălţime ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Ineys a răspuns:

Mergi la un nutritionist, iti va personaliza un regim.Noi nu stim ce nevoi ai tu, un regim se stabileste si in functie de anumiti factori. Nu se face pe internet chestia astalaughing.