| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit recent de aceasta boala numita Ebola, care aparent este foarte fatala. Cat de repede se poate gasi un leac? Ideea e ca am jucat acum ceva timp un joc unde tu erai un virus si trebuia sa infectezi intreaga lume, dupa care, sa o omori. Mie frica sa nu se intample la fel. Stiu ca vi se pare ciudat, dar eu sunt genul mai paranoic sad. Ar trebui sa ne facem griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ar trebui sa ne facem griji fiindca situatia este putin scapata de sub control. Nu in sensul ca ne vom duce reaq cu totii ci in sensul ca raspandirea virusului ar putea lua amploare. Deja a ajuns pe continentul European iar de aici si pana a ajunge in intreaga lume este din pacate un singur pas. Pe mine ma ingrijoreaza mai multe lucruri, nu numai raspandirea virusului Ebola. Nu-mi place deloc ce se intampla in Ukraina si nici faptul ca asiaticii au din ce in ce mai multa influenta in lume. Deja se leaga prea multe nenorociri la rand.

| Herculescu_Mihail_1971 a răspuns:

Salut. Din nefericire,pentru Ebola nu s-a gasit un medicament eficient la momentul când am plăcerea să vă informez. Cu toate astea,NU există motive serioase de ingrijorarepe teritoriul României.
Cât despre faptul ca dumneavoastra asociați (fara motive intemeiate,evident),scenariul cu desavârșire utopic,din cadrul unui joc video/electronic cu elemente fictive sau adevarate,din viata reală, vă rog frumos ca mâine la prima oră să vă prezentati la medicul dvs. de familie, pentru ca să puteti primi un tratament de calitate din partea unui psiholog. Fiindcă dumneavoastră de asta aveti cel mai mult nevoie, si nu neapărat de informatii despre Ebola, care e la 25 de ani lumina depărtare de noi. Insă dumneavoastră va e vital consultul la psiholog.

| ArthurKn a răspuns (pentru Herculescu_Mihail_1971):

''Nu s-a gasit un medicament ''? Pe bune?
Mai informeaza-te.
Exista si va fi dat comercializarii de la inceputul anului viitor.