| Ionelionut a întrebat:

Salut, am avut 2 hernii de disc acum 6 luni, credeți că aș mai putea face sport cum ar fi box sau kickbox?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai avut si nu le mai ai?
daca nu iti afecteaza mobilitatea atunci poti face, desi eu sunt sceptic!
mergi si fa un antrenament in sportul care iti place mai mult fie box fie kickbox si vezi daca te poti descurca
cum poti face doar 1 zi, vorbesti cu antrenorul ii explici ca nu ai idee daca esti capabil sa faci antrenament de cate ori pe saptamana, si il rogi sa te lase 1 zi fara sa te menajeze ca si cum nu ai avea probleme, daca te decurci in acea zi de antrenament fara menajamente, atunci poti face acel sport, daca iti va fi greu din punct de vedere al durerilor si sau lipsei de mobilitate, inseamna ca nu esti apt!
asa vad eu lucrurile!
succes!

| johnnny123 a răspuns:

"am avut 2 hernii de disc"

Le-ai avut dar nu le mai ai? Herniile de disc nu se vindecă de la sine. Te-ai operat, sau cum?

Sport ai mai putea face, dar doar de întreținere și foarte controlat, cel puțin pentru un an-doi de la intervenție. În niciun caz sporturi de contact. Crezi că te-ar ajuta un șut în coloană?

| TheGentleman a răspuns:

Cum Christian Erikssen joacă în continuare după ce a suferit stop cardio respirator, nu văd de ce nu ai putea, cu condiția să ții sub observație hernia

Și Karim Benzema joacă cu degetele rupte, dacă vei observa, el poartă mereu bandaj la mână în timpul meciului