| Fane18 a întrebat:

Am avut o fisura la osul scafoid, doctorul a spus ca trebuie sa stau 6 saptamani cu el, iar eu am deja 3 saptamani, si nu ma mai doare deloc
Cum imi dau seama ca pot sa dau jos ghipsul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Știu că e foarte neplăcut să ai mâna/piciorul in ghips (mai ales primăvara/vara, când e cald afară), dar trebuie să ai răbdare și să reziști... bărbătește.
Nu lua decizia de a renunța la ghips, fără acordul ortopedului, fiindcă osul, de multe ori, continuă să se refacă și după scoaterea ghipsului. Dacă renunți la ghips, durerile vor fi din nou prezente.
Pe lângă faptul că vei supăra/enerva ortopedul, e posibil să iei tratamentul de la capăt, pentru alte șase săptămâni.

| crud a răspuns:

Daca nu te doare nu inseamna si ca s-a vindecat corespunzator. Crezi ca ai cunostinte mai temeinice decat doctorul? Daca ti-a zis sa stai 6 saptamani, stai dom'le 6 saptamani, ca n-o fi zis el asa ca sa te incurce pe tine. Doctorul nu se baga peste meseria ta; tu de ce te bagi peste a lui?