Întrebare recomandată | NoLoveLostNoLoveFound a întrebat:

Am carat si taiat lemne din padure astazi, si m-am taiat pe maini si m-am zgariat. Imi spuneti si mie un medicament : alifie sau ceva sa imi treaca de taieturi(nu ma dor), doar ca arata de parca am cazut cu mainile pe sticla sparta. Multumesc pentru timpul acordat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

În primul rând dă cu puțin spirt, cine știe poate te-ai și infectat.
Recomand să te dai și cu rivanol! Este cel mai bun.

Dacă se usucă/cicatrizează te poți da și cu cremă de gălbenele!
PS, vezi că este ceva tip pudră pentru tăieturi/zgârieturi! Nu mai știu cum se numește. Folosesc mereu și mă ajută. Usucă rana și oprește sângerarea dacă e cazul. E foarte bun, poți întreba la farmacie, iar cea de acolo știe ce să-ți ofere.

Ai grijă...

9 răspunsuri:
| RoseOfTheFire a răspuns:

Incearca crema de galbenele, e foarte buna, sau Nivea si data viitoare cara mai putine lemne, nu de alta dar risti sa ai si probleme cu spatele dupa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

După ce te speli cu apă + săpun şi după dezinfecţie cu alcool sanitar, laşi câteva minute să se usuce, apoi te ungi cu o Cremă/Unguent pe bază de antibiotic ( ceva de genul Triamcinolon, Tetraciclină, etc. ).

Te ungi de 3 ori pe zi cu acest unguent şi masezi bine până pătrunde în piele.

Toate cele bune.

| ion933 a răspuns:

Alloe vera

| RELIABLE a răspuns:

Salut date cu biter suedez, tinctura, zeama de lamie pentru a nu se infecta rana dupa aceia date cu orice crema de la farmacie pe cate ti-o recomanda farmacistul.

| purplestar9494 a răspuns:

In primul rand dezinfecteaza foarte bine rana pentru a evita o infectie apoi foloseste baneocin unguent, dupa cateva zile poti folosi in continuare crema de galbenele care este foarte buna pentru cicatrizare

| cosmin47 a răspuns:

Incearca o crema cu aloe vera, e foarte buna

| AriPinzar a răspuns:

Buna! ar trebui sa pui pe putina vata niste spirt ca sa te dezinfectezi putin chiar daca te-ai spalat pe maini microbul tot ramane in rana sau daca nu date cu rivanol, pentru ca te va ustura tare de la spirt
dupa, ai putea sa te dai cu niste crema de galbenele sau o alifie din mai multe plante
ranile se vor vedea in jur de cateva saptamani, dupa se vor lega. asta daca nu ai diabet, caci ranile se vor infecta mai tare pentru ca nu se pot lega.

Fundita?

| TopRanks a răspuns:

Aloe verahappy

| Georgescu_Mihai_1998 a răspuns:

Spirt pentru dezinfectare si rivanol