| RedLove a întrebat:

A patit cineva sa fie taiat pe spate cu o bucata de sticla sparta...si rana e adanca. Ce poate face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RagingZeus a răspuns:

Ce sa faca? Sa se comporte ca la o rana obisnuita, sa dea cu pudra dinaia, sa bandajeze, in general sa aiba grija de ea, sa nu se atinga. Trebuie sa izoleze rana, astfel incat sa nu ia contact cu mediul extern, pana nu se face coaja acolo, care sa protejeze rana.
Daca e motiv de grija. poti merge la doctor.
Oricum, ar trebui verificat si de ciobul/cioburile care l-au atins, sa nu ii fi ramas vreunul.
Succes.

6 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Probabil ca este nevoie sa te coasa, nu am de unde sa stiu. Oricum, eu as merge la unitatea de primiri urgente.

| NoNameJunior a răspuns:

Buna! nu am patit asa ceva.dar daca as fi patit-o, as merge de urgenta la spital!

| negru30 a răspuns:

La doctor

| Membra a răspuns:

Daca zici ca e adanca, fuguta la Urgente! Multa sanatate iti doresc. happy

| OrdinaryGirld a răspuns:

Du-te urgent la spital, nu e de gluma cu taieturile sunt foarte periculoase

| ooLaviii a răspuns:

Cea mai buna solutie e sa mergi imediat la spital i sa-ti opresti sangerarea(daca sangerezi)happy Fuditssa?