| Toni1p000 a întrebat:

Salut. Am ceara pe urechi și înăuntru urechi. Ce sa îmi cumpăr bețișoare de urechi sau acustivum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ceara iti apare si pe urechi, atunci necesita investigatie medicala!
Mergi la un medic ORL bun, pentru investigatii!

| Simpatic a răspuns:

Betisorele de urechi nu sunt recomandate absolut deloc, nu vei face decat sa impingi acea ceara mai adanc in urechi, in timp se va forma dop de ceara si vei ajunge sa ti-l scoata medicul ORL contracost apoi!

Da, cumpara un spray de acesta special date cu el, la inceput poti sa te dai 1-2 ori pe zi timp de maxim 5 zile, dupa aceea doar foarte rar, mai rar de 1 data la saptamana
Dupa ce te dai 2 pufuri in fiecare ureche lasa-l sa actioneze si
indeparteaza apoi solutia cu ajutorul unei bastiste curate sau in orice caz material textil curat si eventual steril, bagand doar degetul mic in acea bastista si cu batista curati urechea!
Poti cere sfatul farmacistului despre aplicare acelei solutii pentru curatare
Sunt mult mai multe solutii auriculare nu doar Acustivum, cere sfatul farmacistului despre care ar fi cea mai buna sau recomandata!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai dop de ceara mergi la ORL sa iti scoata dopul si sa iti dea tratament

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi la Orl, nu da cu nimic pana nu te consulta medicul, el trebuie sa iti recomande tratament sa iti dea retetă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Betisoarele de urechi sunt foarte periculoase, niciun medic nu indeamna la folossirea lor.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nimic.Ceara se curata in exterior cu un prosop curat, umezit cu apa si sapun, imediat dupa dus, cand pielea este moale.In interior nu trebuie sa cureti nimic, fiindca vei avea probleme ulterior.Betisoarele nu fac altceva decat sa impinga ceara pe canal, formand un dop de ceara care te va afecta negativ.Iar solutiile de la farmacie trebuie folosite rar, numai atunci cand e nevoie.

| ReddY25 a răspuns:

Ia un spray

| Xox0 a răspuns:

Din cate stiu, bețișoarele alea usuca urechea.

| Ilovedinero a răspuns:

Daca te speli zilnic nu o sa si ceara pe ureche.Vezi sa nu ai infectie ceva daca e multa ca de obicei asa se face.Acustivum este si pentru interiorul urechii betisoarele sunt pentru pavilioanele urechilor si cavitatea nazala