| Anonim9118 a întrebat:

De ce am probleme mari cu ceara de ureche? Pur și simplu nu înțeleg de ce mi se ACUMULEAZĂ foarte foarte MULTĂ CEARĂ deși FOLOSESC ZILNIC bețișoare de urechi, tot din acest motiv nu îmi permit să îmi cumpăr nici o pereche prea scumpă de căști. Mă poate ajuta cineva cu unele sfaturi? Dau fundiță pleaze

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca folosesti acele betisoare. Mai mult impingi ceara inauntru decat sa o scoti. Ea se elimina singura.

| Simpatic a răspuns:

Din prima ai gresit, folosirea de betisoare pentru urechi este total gresita!
Cumpara din farmacie solutie care dizolva ceara din urechi, aplica dupa cum scrie acolo pe prospect si elimina acea ceara cu o bastista sterila, curata!
Pe viitor numai folosi niciodata betisoare pentru urechi sunt nocive.

Castile audio pe urechi sau in urechi, daca asculti muzica des, nu fac decat sa inmulteasca bacteriile de la nivelul urechilor! este demonstrat stiintific!

| MarianWLF a răspuns:

Betisoarele de urechi le folosesi doar la intrarea in ureche, nu introdu adanc, faptul ca incerci sa elimini toata cantitatea din interior determina corpul sa produca mai mult fiindca acea ceara trebuie sa fie prezenta in mod natural acolo pentru a te proteja de posibile impuritati.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un control la medic te va lamuri
si nu mai folosi betisoare sunt foarte daunatoare pentru urechi