| AlexutzuCtza a întrebat:

Am dioptriile la ochi de - 1.75 ( miopie ) si port ochelari. Ma gandeam sa imi iau lentile de contact de culoare albastra. Lentilele sunt de o dimensiune anume sau ele repara vederea odata ce le-ai pus pe ochi? Si as dori sa imi ziceti avantaje si dezavantaje. Am uitat sa zic ca am 15 ani. Dau fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Am mai răspuns cuiva vis-a-vis de lentilele de contact, și eu port de ani buni de zile.
Ideea e aceeași, eu îți recomand lentile clear, nu colorate, mai ales dacă ai ochii căprui/negri. Și asta pentru că lentilele sunt colorate doar pe margini, în mijloc fiind transparente ca să nu vezi colorat. Dacă ți se dilată pupila la maxim, e ok, dar dacă se micșorează, atunci când ești afară și e lumină de exemplu, prin porțiunea aceea se va vedea și culoarea naturală a ochiului. Dacă ai ochii verzi, s-ar putea să se vadă frumos, dar dacă sunt închiși la culoare nu-i ok.

Lentilele sunt de trei feluri:
1. de unică folosință - le porți o zi și le arunci.
2. de zi - se poartă 10-12 ore, după care se scot și se pun în soluția de curățat noaptea. Sunt valabile 30 de purtări în general.
3. permanente - se poartă și ziua și noaptea, pe termenul scris pe cutie - sunt și pentru 1 lună, și pentru 3, și pentru 6 luni.

Mie medicul mi-a recomandat lentilele de zi, pentru că cele permanente au risc de infecție mai mare. Pe ochiul nostru se adună zilnic praf, la fete mai intră și machiaj, etc. Imaginează-ți toți microbii ăia cum se adună pe lentilă și stau acolo timp de o lună, trei sau șase... De asta e bine să folosești lentile de zi, care se scot noaptea și stau în soluția dezinfectantă. A doua zi sunt fresh și curate, nu există niciun risc de infecție.

Ca și preț, știu că cele colorate sunt ceva mai scumpe... Eu cumpăr o cutie cu 3 lentile cu 100 de lei. De obicei cumpăr două cutii și fac 3 perechi care îmi ajung 90 de purtări, deci trei luni. Ca și cost, ajung la 200 de lei/3 luni.

Dacă ai nevoie de alte detalii, pm me. Baftă!

1 răspuns:
| TATY_6941 a răspuns:

Salut! iti mai pot sugera cateva lucruri cu referire la lentile. La general avantajul principal al lentilelor este ca nu limiteaza campul vizual, spre deosebire de ochelari. In schimb portul ochelarilor nu provoaca conjunctivite, cheratite virale etc, etc, ca in cazul lentilelor. tot isi are avantajul si respectiv, dezavantajul.
lentilele, ca si ochelarii sunt de diferite dioptrii si se selecteaza conform acuitatii vizuale a persoanei de catre medic.
Mai este ceva, la varsta asta trebuie sa fii atent ca dioptriile sa nu progreseze, sa nu creasca miopia.
Dar in afara de lentile si ochelari mai sunt si alte posibilitati acum. sunt asa lentile, terapeutice, care se aplica pe noapte, inainte de culcare si se scot de pe ochi dimineata iar toata ziua ai o vedere 100% fara ca sa porti ceva pe ochi. Mai mult decat atat, aceasta corectie contribuie la imbunatatirea starii ocholor in general. gasesti si pe net destre ortocheratologie...si-ti mai dau un mail a specialistului: oftalmocorect@gmail.com.
Succes!