| AlexDinamovistu a întrebat:

Salut, am examene peste 2 luni si ma gandeam sa iau pastile pentru memorie, pentru a ma putea concentra mai bine pe invatat si pentru a intarzia pe cat posibil oboseala mentala. Conteaza daca sunt naturale sau nu? Lecitina m-ar ajuta? Sau aveti alte recomandari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Eu iau nootropil (nootrop) si canci efect. Este prescris de medic pentru o problema si am luat si mai mult si nu am simtit efectul... Eu cred ca la aceste medicamente mai mult este efectul placebo (autosugestia) decat ce fac ele. Mai bine mananca alimente care ajuta creierul decat pastile.

Răspuns utilizator avertizat
| BlitzLikeXd a răspuns:

Depinde poate sunt naturale cauta pe google pastile pentru memorie sa vezi daca-s bune

| AlexDinamovistu explică (pentru BlitzLikeXd):

Pe google gasesc zeci de variante, si vreau sa vad daca se confirma efectele benefice ale vreuneia dintre ele si aici.

| jmekerashu a răspuns:

Eu mă atârn cu rezerve față de ele. Nu căr ar fi dăunătoare, pân la urmă e vorba de vitamine, dar stau la dubii când e cazul să vorbesc de efecte. O alimentație corectă ar avea același efect și un efect care ar fi de durată (ar dura atât timp cât mănânci corect). Despre lecitină poți să mai citești și aici - http://www.i-medic.ro/diete/suplimente/ce-este-lecitina-din-soia. Oricum nu cred că îți daunează dacă le bei. Eventula nu vei simți nici un efect.

| AlexDinamovistu explică (pentru jmekerashu):

Si..conteaza daca pastilele sunt naturale sau nu?

| jmekerashu a răspuns (pentru AlexDinamovistu):

Uita-te la compoziție - dacă au doar vitamine și minerale. Nu contează.