| Matei1619 a întrebat:

Am facut acum o luna mononucleoza. Tot 2015 am fumat un pachet la 2, 3 saptamani in medie. Bineinteles cele 3-5 saptamani cat am fost bolnav de mono nu am fumat deloc iar acum fumez cateva tigari pe saptamana, maxim 4-5. In alte cuvinte, am luat-o mult mai usor dar nu prea imi vine sa ma las, adica imi place si intr-un fel e o activitate relaxanta in stresul bacului admiterii etc. Este ceva grav daca am facut mononucleoza acum o luna si mai fumez cate o tigara odata la 3-4 zile? Stiu ca virusul da un risc mare de cancer la gat si combinat cu tigarile nu prea e ok, dar macar cat trec de perioada asta e ceva foarte nasol daca fumez atat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| LupuC13 a răspuns:

La intrebarea asta poate sa iti raspunda doar un geneticean care poate sa iti vada predispozitia genetica pentru cancer in ADN tau. E ca la loterie poti sa faci sau poti sa nu, oricum daca ai bac si admitere lasa fumatul, lasa-ti creierul oxigenat