| anonim_4396 a întrebat:

E ceva anormal la mine? Am fumat ieri o tigara, alaltaieri o tigara, si am mai fumat vreo doua tigari, una dupa alta, in urma cu o luna. Din fericire, nu m-am ales cu dependenta, desi unora tigarile le provoaca dependenta inca de la prima. Acum nu simt nevoia sa fumez. Cand fumez, o fac doar de distractie. As vrea sa stiu daca e ceva in neregula cu mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Nu-ti recomand acest viciu.Pana sa ajungi fumator/dependent de nicotina mai ai mult.Cat despre ce e cu tine? Nimic, doar ca esti mai rezistent la dependenta aceasta iar o tigara poate aduce si alta mai devreme sau mai tarziu dupa cum ai spus-o chiar tu.
Toti am inceput(sunt fumator) cu o prima tigara! Asa ca lasa-te cat mai poti de aceasta "distractie"care COSTA SI STIU CE VORBESC.Multa sanatate thumbs up

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tigarile nu sunt heroina ca sa creeze dependenta de la primele incercari. Dependenta de tigari apare cu timpul, poate dura saptamani, chiar luni, in care trebuie sa fumezi regulat.

Totusi, nu mai fuma. Nu te alegi cu nimic decat cu dependenta, fumatul nu mai e nici macar "cool" in zilele noastre. Gaseste altceva.

| Fernando9Torres a răspuns:

Am vorbit pe tema asta cu un ofiter de la anti droguri(antidrog) uitte ce imi mai aduc aminte din discutia lui:
Eu:Cum ajung oamenii sa fie dependenti de tigari,deoarece ii aud pe unii zicand ca ei is stapani si nu tigara?
El:Majoritatea asa zic dar... faza e urmatoarea: Totul incepe asa de "distractie" sau din vina anturajului, tragi una de curiozita dupa mai tragi inca unu de placere dupa si tot asa pana devii dependent fara voia ta, de si tu inca simti ca te poti controla dar nu o mai faci sad.
Sper ca intelegi la ce ma refern, nu? Si ce distractie e in a fuma? e amuzant ca iti "scurtezi" viata? sau ca iti omorii organele interne? Lasa TIGARA, daca ai prieteni care fumeaza nu trebuie sa fumezi si tu happy

| Koss01 a răspuns:

Nu toate organismele sunt la fel unele sunt mai sensibile altele mai rezistente nu ai absolut nimicwinking

| Axin_Luci_1984 a răspuns:

Iti sugerez sa lasi fumatul cat mai poti. Tatal meu a fumat si a avut intr-o zi probleme la plamanul drept a fost la spital a facut multe operatii.Acum tot fumeaza pentru ca era ca si cum turba inainte sa fumeze din nou.Deci mai bine te lasi

| Çõяÿηą a răspuns:

Daca continui asa, o sa te alegi si tu cu depenenta mai devreme sau mai tarziu, lasa-te daca o faci doar in distractie, acum cat inca poti.

| LilPuppy a răspuns:

Nu e nimic in neregula dar fumatul pasiv am auzit ca e mai nenorocit decat cel activ. sfatul meu e sa nu-ti distrugi corpul "de distractie"