| Viewa1 a întrebat:

Salut, am fimoza dacă în erecției se decaloteaza dar mai mai jos de cap când o decalotez se îndoaie capul penisului și doare ca și când trage ceva în jos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| wj a răspuns:

Daca reusesti sa decalotezi de tot, si continuand se indoaie, e ceva normal. (zic eu). Fimoza este o afectiune care blocheaza decalotarea.

"Fimoza descrie situatia (conditia) in care pielea (sau preputul) care acopera glandul (sau capul ) penisului este prea ingusta pentru a fi trasa peste acesta. Cand pielea este ingustata in totalitate, ea nu permite decalotarea glandului nici cand penisul se afla in stare relaxata, nici cand acesta se afla in erectie, situatie in care vorbim despre o fimoza completa. Cand pielea este ingustata partial, permitand decalotarea glandului doar cand penisul se afla in stare relaxata, afectiunea se numeste fimoza partiala."