| WiiFii a întrebat:

Am fost acum 3 zile la plaja(vineri). Cand rupeam lemne pentru foc mi-a intrat un ciot in mana putin mai jos de degetul mare in partea de sus a mainii(vineri seara). Pe moment sa facut o galma mica apoi peste noapte a inceput sa mi se umfle degetul.Nu am putut sa ajung la spital si am mai stat o zi in apa acolo(sambata). Acum(duminica) sa extins pe aproape toata partea superioara a mainii. Ce sa fac? Sa mai astept o zi sa vad daca se desumfla?

Nu vreau sa ma duc la spital din cauza neprofesionalismului medicilor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Trebuie neaparat indepartat orice corp strain din mana, ai o infectie si tot mai rau va fi daca nu se va scoate si nu se va curata plaga.
Maine dimineata cel tarziu du-te pana la spital, ca sa iti rezolva problema pana nu se agraveaza foarte tare ( daca amani tot la ei o sa ajungi si vinovat doar tu vei fi ).
Nu te juca cu sanatatea!

4 răspunsuri:
| Ejkoli a răspuns:

Scoatel si pune alcool sanitar sa se dezinfecteze. Asculta-ma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca s-a umflat intre timp, nu este de asteptat. Nu ai de ales, dar recomandarea este sa mergi la urgente (daca s-a extins).

| eusicumine_4355 a răspuns:

Du-te la psiholog

| ZAXELS a răspuns:

Daca nu iti place la spital atunci scoateti ghimpul si pune mana in apa rece sa fie cat mai rece si + 5-6 cuburi de ghiata si stai vreo 30 min asa.
Daca nu ti se dezumfla du-te la spital!