| n3gro a întrebat:

Am fost acum o luna pentru a mi se citi niste analize de sange. Mi s-a spus ca am mai multe celule albe de sange decat cele rosii. Mi s-a explicat ca asta e de la lipsa de carne (eu fiind vegan de aprox. 5 luni). Intre timp mi se spuse si ceva de leucemie si ceva si m-a pus pe ganduri. Intrebarea mea este: Imi pot lua proteina necesara din soia (exemplu) sau trebuie sa fie 100% carne de origine animala? Pentru ca, chiar nu vreau sa revin la carne, dar va dati seama ca sunt si "indoit" de cand mi s-a spus de leucemie, mai ales ca mi s-a dat exemplu un om care a avut leucemie si nici nu stia de ea, el fiind activ si toate cele. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Celulele albe nu au nicio treaba cu veganismul. Este chiar foarte bine ca ai renuntat la carne, pentru ca ai destule surse de proteine vegetale. Ti-a spus ca ai vreo anemie? Ce valoare au cel albe?

| n3gro explică (pentru anonim_4396):

Da, mi-a spus ceva si de o mica anemie. Nu mai stiu exact valorile, pentru ca nu mai am la indemana analizele propriu-zise acum.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici, legume bogate in proteina vegetala:
https://projectfit.ro/cele-mai-bogate-surse-vegetale-de-proteine/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lipsa de fier asimilabil. Sunt legume care compensează asta. Nu din lipsă de proteine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine ti-a spus asta, habar n-are

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu vrei de origine animala, devino auto-canibal, mananca-te singur din zone care se regenereaza. Sau realocati proteinele, cum se mai spune in mod subtil la TV.