| Lukasz a întrebat:

Salut, mi-am facut analize luni si astazi.
Mi-au iesit la WBC ( celule albe ) 10. 7x10 la a 3-a.
Si astazi mi-au iesit 4. 4x10 la a 3-a. Medicul mi-au spus ca au iesit mai bune. Dar cum ar fi fost normal sa-mi iasa? Am auzit ca daca trec de 30.000 dai in leucemie si ma cam sperie. Cum este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai avut o infectie. Leucocitele cresc in infectii, fiindca ele sunt responsabile de apararea impotriva infectiilor. Poti monitoriza evolutia infectiei prin aceasta analiza, daca leucocitele scad, infectia se vindeca, daca ele cresc, infectia evolueaza.
Leucemia este cu totul altceva, este o proliferare maligna a leucocitelor, poti avea leucemie si avand 1000 de leucocite in sange, nu asta este criteriul. De altfel, daca te uiti, vei vedea ca marea lor majoritate sunt neutrofile, adica exact leucocitele implicae in infectiile acute. Dupa tratament, numarul tau de leucocite este normal, chiar spre limita de jos, deci nu ai de ce sa iti faci griji.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ele trebuie sa fie, in general intre 3000 si 10000, putand creste in infectii pana la peste 20000. Daca intre cele doua analize nu ai facut ceva special (o interventie chirurgicala, un tratament antibiotic puternic, e o eroare in una din dozari, de la sine nu puteau scadea in 4 zile atat de mult)

| Lukasz explică (pentru Brigaela):

Am facut tratament cu antibiotic, insa am uitat sa precizez.

| Brigaela a răspuns (pentru Lukasz):

Ai avut o infectie. Leucocitele cresc in infectii, fiindca ele sunt responsabile de apararea impotriva infectiilor. Poti monitoriza evolutia infectiei prin aceasta analiza, daca leucocitele scad, infectia se vindeca, daca ele cresc, infectia evolueaza.
Leucemia este cu totul altceva, este o proliferare maligna a leucocitelor, poti avea leucemie si avand 1000 de leucocite in sange, nu asta este criteriul. De altfel, daca te uiti, vei vedea ca marea lor majoritate sunt neutrofile, adica exact leucocitele implicae in infectiile acute. Dupa tratament, numarul tau de leucocite este normal, chiar spre limita de jos, deci nu ai de ce sa iti faci griji.