| anonim_4396 a întrebat:

Am fost de cateva ori pe la dentist din cauza ca aveam infectie la masea, mai exact sub masea la maxilar. Mam dus la facultatea de stomatologie pe plevnei m-am operat si mi-au spus ca daca nu voi scoate maseaua va face infectie mereu. Acum a venit din nou randul la dentist.Trebuie sami scoata maseaua, problema este k e sparta o parte din ea. Ma va durea? Voi avea probleme? Tin sa va spun ca la operatie nu am simtiti absolut nimic. Sincer sunt cam speriat, as vrea niste sfaturi cat mai repede ca pe 11 ianurie ma duc sami mi-a scoata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Nu vei simti nimic. Anestezic si-ti va amortii toata zona de extractie. In doua minute vei fi gata. Pa!

| liviufirst a răspuns:

Teoretic nu te va durea. Cu anestezicele din ziua de azi, nu ar trebui. Important ar fi sa nu cosumi cafea sau bauturi alcoolice inainte de extractie. Atenueaza din puterea anestezicului sau nu se "prinde". Si, daca imi permiti o gluma...razi in hohote. Cica atenueaza durerea gratie unor molecule opiacee care "inunda" creierul.Bafta.

| Gangsta a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mergi, si sa nu amani.ce e drept e ca da, te va durea... si eu am patit sa imi fie maseaua sparta pe jumatate si cu tot cu anestezie m-a chinuit pana a scos radacina. crede-ma decat sa suferi tot asa mai bine suferi cateva minute si dupa aia e totul ok. Bafta!

| Cena07 a răspuns:

Va Multumesc tuturor celor care mi-ati dat sfaturi despre acesta "frica stomatologica".Tin sa va spun ca am fost pe data de 11 dec la dentist si nu m-a durut deloc. A fost prima mea extractie si sper sa fie si ultima. Inca odata, va multumesc!