| 1angel a întrebat:

De un an jumate am fost diagnosticat cu insuficienta tiroidiana, si de atunci urmez un tratament cu Euthyrox, doza variaza de la un control medical la alta.Pe mai multe site-ri am intrat si in multe locuri am citit ca acest fel de tratament pentru insuficienta tiroidiana trebuie urmat toata viata.As vrea sa stiu exact daca acest lucru este adevarat, sau cineva daca poate sa ma ajute cu un sfat cum as putea"scapa" de aceasta boala tiroidiana.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mariana_7566 a răspuns:

De sata nu scapi decat ca o tii sub contro sa nu o ia razna, daca intrerupi tratamentul inima o ia razna, adica palpitatii pe care ai impresia ca-ti stau in gat, depresii usoare, atacuri de panica usoare ea favorizeaza foarte multe modificari ale organismului.trebuie sa cauti un endocrinolog foarte bun in care sa ai multa incredere. daca aceasta incredere nu exista degeaba faci tratament.este foarte bine sa ai incredere in el pentru ca acest lucru te face sa ai incredere ca tratamentul da rezultate bune...sti treaba cu psihicul trebuie sa gandesti pozitiv...si daca ai probleme cu greutatea nu dispera pentru ca tot cu medicul rezolvi.iti va da o reteta pe care s-o respecti intocmai sau te pune in legatura cu un nutritionist. daca mai intrebari adreseazami-le

3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Tiroida este una dintre cele mai voluminoase glande endocrine din organism si in cazul tau aceasta nu functioneaza in conditii normale ci, ea este mai "lenesa", motiv pentru care s-a denumit ca ai o insuficienta tiroidiana. Tratamentul trebuie facut potrivit indicatiilor medicului endocrinolog si in dozajul stabilit de acesta. In situatia in care functionarea acestei glande se va restabili, este posibil ca doza de medicamente sa fie mai redusa. Trebuie sa stii ca hormonii tiroidieni stimuleaza arderile tisulare( favorizand consumul de oxigen), stimuleaza cresterea normala si intervine in functionarea diferitelor organ, aparate si sisteme (sistem nervos, aparat cardiovascular, aparat digestiv) si reglarea diverselor metabolisme (protidic, lipidic, glucidic, hodromineral). In cazul in care nu ai continua tratamentul sigur ca, acest lucru s-ar repercuta asupra intregului tau organism si atunci nu ar fi de loc bine. Nu trebuie sa te sperii ca trebui sa iei un tratament de lunga durata sau continuu, trebuie sa te gandesti ca, este bine ca ai descoperit la timp boala, pentru a nu ajunge sa ai probleme generale de sanatate. Curaj si nu trebuie sa-ti faci probleme, sub tratament aceasta boala este tinuta sub control.

| Beatrice_6624 a răspuns:

Dar ce diagnostic, insuficienta tiroidiana/
Inseamna k uneori tioroida functioneaza la maxim si alteori este mai lenesa de aceea trebuie sa fc anallizele mereu ori de cite ori simti k: ai ochii umflati, palmele ti transpira, palpitatii, in cazul meu eu am hipertiroidism,
slabesti chiar daca maninci mult si tiroida functioneaza la maxim, dar ai palpitatii mari, cind ai hipotiroidism inseamna ca esti mai "inceata" si nu ai chef de nimk dar toate simptomele nu sunt la fel mergi la endocrinologie la
Spitalul Militar si cauta dr. SPIROIU sau ANA MARIA MIHAI.

| mariana_7566 a răspuns:

Angel iti multumesc pentru votul tau daca iti mai pot fii de folos nu ezita sa-mi trimiti un mesaj