| ge0rgianna a întrebat:

am jucat acum cateva zile tenis de camp pentru prima oara! acum a inceput sa ma doara incheietura mainii drepte. fracturata nu este sigur, dar ma intrebam daca exista un medicament sau crema sa nu ma mai doara! dar daca port un fel de bandaj o sa mi treaca? multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Bandaj elastic dupa ce in prealabil ai masat incheietura cu unguent de Diclofenac sau Ben gey, Fastum gel.

soothe
| soothe a răspuns:

Se numeste "Carpal Tunel syndrome" - un nerv care este inflamat intre tendoanele de la incheietura. Opreste tenisul pentru moment, foloseste o crema antiinflamatoare si roga pe cineva sa te maseze (ca si cum ar incerca usurel sa desfaca in lateral, tendoanele de pe fata interioara a incheieturii mainii drepte).
Bandajul il porti cand joci data viitoare in asa incat nervul sa nu se "frece" excesiv de tendoane. Acum daca porti bandaj maresti gradul de inflamare.
Multa sanatate!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Foloseste Ben Gay rosu ( unguent pentru sportivi) si o fasa elastica sa protejezi incheietura. Nu este nimic grav, e din cauza fortarii incheieturii.

| annie_9752 a răspuns:

Ai Puterea Ursului? Se comanda de la o firma, deci, daca nu o ai, incearca Fastum gel! Daca nu trece, cel mai bine ar fi sa consulti un medic!

| ikram a răspuns:

BenGay, eu am facut tenis de performanta si cu asta ma dadeam si trecea. Dupa ce te dai, zona respectiva trebuie sa stea acoperita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste stres fizic si este specifica celor care fac efort fizic si nu se incalzesc inainte, se intampla acelasi lucru si cu metacarpienele.Mergi la doctor si o sa iti dea un relaxant muscular, bai alternative cu apa rece si calda.

| ge0rgianna explică:

Multumesc pentru raspunsurihappy