| Sombody a întrebat:

Salut, am lucrat timp de cateva saptamani cu praf si cred ca am inhalat cam mult, am purtat masca dar dupa fiecare lucrare aveam praf pe langa nas.Ma intrebam daca sunt in vreun pericol, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Daca aveai o masca adecvata conforma cu conditiile lucrului intr-un mediu cu praf atunci cu siguranta totul este in regula.
Daca aveai o masca de aceasta de am purtat majoritatea in pandemie asa zisa "masca chirurgicala" este usor discutabil, dar si aceasta face treaba buna "filtrand" la nivel de microni

Eu zic sa nu iti faci griji, mai mult ca sigur esti ok!

Ce sa mai zicem de vospitorii auto (sau din alte domenii industriale) care inhaleaza substante nocive zilnic...multi dintre ei nu poarta masca in timpul prepararii vopselurilor, stii cum miros acei "Aditivi" si inhalati ce fac in organim!