| anonim_4396 a întrebat:

Am mai pus intrebari asemanatoare insa acum vreau sa povestesc tot. Va multumesc ca va faceti timp sa cititi ce am de spus.

Am 15 ani, 1.70 si 50 kg.
Totul a inceput prin luna mai 2018, cand intr-o seara dupa ce am plecat de la scoala mi s-a pus o pata pe ochi care mi-a disparut dupa cateva minute insa resimteam dureri de cap si o senzatie de greata. Dupa 2 zile mi s-a pus aceeasi pata si din nou aceleasi simptome.
Dupa asta, zilele urmatoare am inceput sa ma simt rau, in sensul ca simteam ca o sa lesin.
Am fost la oftalmolog, am facut analize de sange, am facut o encefalograma, am fost la un consult la neurolog si toti mi-au zis ca nu am nimic si ca sunt sanatos. Intr-un final am fost la psihiatru, care m-a depistat cu anxietate. Am luat un tratament cu passiflora pe care nu le puteam inghiti si le dizolvam in apa, apoi cu sedatif pc care erau de supt. Apoi cred ca la un alt control, i-am spus niste simptome si mi-a prescris Zoloft pentru tratarea tulburarilor obsesiv compulsive. M-am obisnuit cu starile astea si nu le mai dau asa multa importanta.
In luna mai, a acestui an, am simtit un discomfort pe ambele parti ale gatului( cred ca erau pietre pe amigdalite). Apoi, la 3 zile dupa asta, dupa ce am mancat am simtit ca imi ramane mancarea in gat(dupa ce am mancat, nu in timp ce mancam) si de atunci nu mai mananc cum trebuie. Simt ca imi aluneca mancarea mai greu pe gat, am dezvoltat o frica sa mai mananc si sa inghit. Parca abia astept sa treaca timpul mesei sa scap odata.
Am fost la ORL care mi-a zis ca sunt perfect sanatos si nu am nimic. Inainte mancam oriunde, cu prietenii in oras, acum abia daca mai pot manca acasa. Am discutat cu psihiatrul asta si mi-a zis ca trebuie sa-mi iasa din cap chestia asta, ca imi va ramane mancarea in gat si sa incerc si sa mananc cum trebuie.
Vreau sa fiu ca inainte, sa pot manca cum trebuie, sa fiu un om sanatos cum am fost pana sa resimt anxietate.
Ce sfaturi imi dati? Ce as putea face? Sa fac si alte investigatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Am citit pe sarite, ai scris MULT prea mare... romanul

poti sa te duci la alt psihiatru/psiholog care sa te ia in serios
ala la care ai fost e un idiot, care nu stie ce sa faca asa ca tranteste ce ii trece prin cap, ca poate tine
si eu pot sa iti spun: "sa iti iasa din cap ideea asta" chiar daca nu am licenta de doctor, dar macar eu spre deosebire de... ala, stiu SIGUR ca nu rezolv nimic, doar imi racesc gura de pomana

din cate stiu eu sunt unii specializati pe fobii si ar putea sa iti rezolve orice fobie
iar la tine e clar ca e o fobie, foarte deranjanta!

| RobertMoon a răspuns:

Ideea e că tu ai căpătat acea frică de a mânca din cauza anxietății și stărilor prin care treci. Nu ai fost la un medic bun, iar cel la care ai fost ți-a dat niste tratamente de 2 bani după părerea mea. Mergi la alt medic psihiatru și explică-i situația și spune-i ce ți-a recomandat celălalt medic...să îți dea un tratament care nu este homeopat, totuși dacă vrei ceva naturist ia Rhodiola Rosea sau Ashwagandha.

| Simpatic a răspuns:

De la cap e la tine problema, ti-o spune unul cu pietre la amigdale, am amigdalita des, si ma lupt cu ea pentru ca eu cant si se inflameaza mai des decat atunci cand nu expui gatul la cantat.
Nu exista pietre la amigdale, amigdalele ori se inflameaza, se inrosesc ori in cazuri mai rele faci proi cu infectie, atunci cand trebuie sa iei neaparat antibiotic.
La tine este anxietate si aceasta trebuie tratata ca tare nu cu pasiflora si plante ci cu pastile de alea tari care cresc serotonina! Pastile care se dau cu prescriptie speciala (de la psiholog, psihiatru), chiar rog sa ii dai psihologului tau sa citeasca acest mesaj, pe langa pastilele pentru anxietate care pot fi si unele antidepresive (nu o sa dau nume aici dar iti pot lasa denumirea in privat) recomand ca sa fie luate cu doza cea mai mica de pastile anti-epilepsie/anti-convulsie, nu te speria aceste pastile anti-epilepsie in combinatie cu anti-depresive/anti-anxietate vor creste puterea celor anti-anxietate, luate in cantitatea cea mai mica adica 75mg /zi anti-epilepticile nu fac niciun rau, daca imi aduc bine aminte persoanele cu epilepsie ajung si la 400 mg/zi.Am scris asta din amintiri dar te asigur ca este adevarat ce spun.
Anxietatea este o boala grea, parsiva si necesita tratament medicamentos de durata.
Atat anxietatea cat si depresia se pare ca sunt in stransa legatura cu scaderea serotoninei din creier!
Netratata anxietatea iti va da o teama de orice, te va face sa te izolezi sa numai iesi din casa si sa preferi intunericul in loc de lumina. Asa au aratat si testele de laborator facute pe soareci, atunci cand li s-a extirpat glanda care producea serotonina acestia s-au izolat intr-un colt intunecat, cand li s-a injectat serotonina, atunci au revenit la normal preferand spatiile deschise si lumina, nu in izolare si intuneric cum fusese pana atunci.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Consulta si un medic endocrinolog, s-ar putea sa ai probleme cu tiroida. Si in hipertiroidie unele simptome se aseamănă cu anumite boli psihice. Iar in caz de gușa, aceasta poate fi si tare si noduroasa (gușa polinodulara) care poate avea efecte si asupra înghițitului mâncării.