| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Am mai pus intrebari asemanatoare si va multumesc ca imi acordati din timpul dvs.
Sa incep cu inceputul.
Acum aproximativ un an, mi s-a pus o pata pe ochi, dupa care am avut dureri de cap si senzatie de greata. La 2 zile mi s-a pus din nou aceeasi pata cu aceleasi simtpome. De atunci( si pana atunci aveam aceste senzatii dar de atunci s-au accentuat) am tot felul de senzatii. Am stari de lesin, uneori simt ca imi amortesc mainile si ca nu mai am forta in ele, uneori am impresia ca oamenii nu sunt reali, parca as fi intr-un film. Ma tem sa nu mi se faca rau, sa nu lesin. Orice simptom as avea( chiar daca e o banala durere) eu ii dau o importanta prea mare si ma tem sa nu am vreo boala sau sa nu patesc ceva. Dupa cateva luni (aproximativ 6-7-8 luni) aceste stari parca s-au mai ameliorat, insa tot le simteam uneori. Acum cateva luni mi s-a pus aceeasi pata pe ochi cu aceleasi simptome si senzatiile ameliorate de dinainte au inceput sa se simta mai mult.
Alta problema, de aproximativ o luna nu prea mai pot manca cum trebuie. Am simtit la cateva minute dupa ce am mancat ca si cum mi-ar fi ramas mancarea in gat (puteam sa respir, doar imi provoca un disconfort acolo, aceasta senzatie s-a ameliorat in cateva minute) si de atunci ma tem sa nu imi ramana mancarea in gat si uneori parca simt cum imi ramane in gat si cum parca aluneca mai greu pe gat.
Cu prietenii ies destul de des, iar cand ies deseori stau cu teama ca voi lesina sau ca mi se va face rau. Tot asa, am o teama sa nu-mi reapara din nou senzatiile de lesin si petele acelea pe ochi. Inainte sa plec pe undeva trebuie sa mananc mereu (nu neaparat ca imi este foame, ci pentru ca ma tem ca daca nu voi manca mi se va face rau, desi acum cu problema cu impresia ca imi sta mancarea in gat nu prea pot sa mananc chiar asa cum trebuie). Eu nu ma vad cu un viitor, pur si simplu cred ca nu o sa mai rezist mult cu senzatiile astea, nu ma vad in viitor cu o familie, cu un job etc.
Am facut consultatii la ORL, la oftalmolog, la neurolog, la sange si ma duc regulat la psihiatru (insa nu pot sa iau mereu tratamentul (pentru anxietate cred ca este si tulburari obsesiv compulsive) de mi-l da pentru ca imi da pastile si eu nu pot sa inghit pastile). Toate consultatiile au iesit normale si medicii mi-au zis ca sunt perfect sanatos, nu inteleg de ce am aceste simptome.
Aveti niste sfaturi, cum sa reusesc sa diminuez sau chiar sa scap complet de aceste temeri, frici si simptome?
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Mia2101 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi la doctor in timpul unei crize. Ca sa fii investigat in momentul respectiv. Poate ai o tulburare de ritm cardiac ce poate mima anxietatea.