| anonim_4396 a întrebat:

Salut
Am 15 ani.
De un an si cateva luni sufar de anxietate, tulburari obsesiv compulsive si de cateva luni si cu o teama de a nu imi ramane mancarea blocata in gat.
Cu anxietatea m-am mai obisnuit, dar abia pot manca, imi e frica ca nu cumva sa-mi ramana mancarea blocata in gat, simt uneori ca parca imi aluneca mai greu pe gat, totul a inceput prin mai cand am simtit la cateva minute dupa ce am mancat un discomfort in gat si de atunci nu prea mai pot manca asa cum trebuie. Ce ar trebui sa fac? Am fost la psihiatru si mi-a zis ca totul e in capul meu si ca e sigura ca sunt perfect sanatos. Inainte mancam in oras cu prietenii, acum nici vorba... Abia mananc acasa. Ce as putea face? Pana acum un an si cateva luni de cand a inceput anxietatea am fost un copil perfect sanatos si plin de viata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Caută pe internet un video sa vezi cum funcționeaza corpul tau și o să te liniștești.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Am auzit un caz asemănător ca al tău, de fapt mult mai grav la o tipa, in timp ce asteptam amândoi sa intram la doctor. Spunea că daca e singura nu mănâncă nimic fiindca este sigură că se va îneca cu mâncarea. Iar cand era cu mine, si-a luat un covrig, musca o gurita mica de covrig si bea 3 guri de apa. Ti-as recomanda un psihiatru fiindca (probabil) vei ajunge ca ea.

Răspuns utilizator avertizat
| armiaso a răspuns:

Mergi la psiholog pentru terapie, se rezolva 100%, psihoterapie cognitiv comportamentala se numeste.

| Cduncfujndf a răspuns:

Hei,am și eu 15 ani și eu sufăr de anxietate. Nu cred că te pot ajuta, dar vreau să știi că nu ești singurul/singura.
Dar vreau totuși să îți spun: mănâncă, chiar dacă te începi asta e... se mai întâmplă. Dacă mori, care e problema? Se mai întâmplă...

| Ralena a răspuns:

Tulburarea anxioasa nu se vindeca dupa ureche. Da, este totul in capul tau, evident ca mancarea nu te ineaca, e unul din simptomele clasice ale tulburarii, dar asta nu inseamna ca daca toti iti vom spune asta vom rezolva ceva. Nu este dreptul nostru sa dam sfaturi in ceva atat de periculos cum este o tulburare psihosomatica. Exista psihoterapeuri, a sa cum ti s-a raspuns, cognitiv-comportamentali, care cu asta se ocupa, si se va vindeca problema ta definitv. Daca este foarte grava, e posibil sa ti se prescrie niste anxiolitice (de catre un medic psihiatru mai competent decat cel la care se pare ca ai fost), pana cand terapia va vindeca anietatea, sa reduca simptomele. Succes!

| Codsssd a răspuns (pentru Ralena):

Momentan iau zoloft, prescris de doctorul psihiatru. Si o sa incerc sa ma duc la sedinte de psihoterapie. Multumesc mult pentru raspuns!

| dbigiu84 a răspuns:

Nu sunt medic sau ceva si nici nu cred ca cineva de pe site te poate ajuta.Ca sa nu mai fi chiar asa cu frica de mancare, tine la tine o sticla de suc/apa.,, In caz ca te-ai ineca cu mancare,, sa bei repede sa alunece pe gat.

| Lola200228 a răspuns:

Când mănânci ia o gura mica din mâncare și mesteca foarte foarte bine așa nu ai cum sa te îneci sau sa ai impresia ca ti a rămas ceva in gat. Mănânca încet și mesteca foarte bine și gen nu îți umble gura cu mâncare. Cu timpul o sa fie bine stai linistita ca nu pățești nimic.

| TriceleRon a răspuns:

Trebuie sa ai o discutie cu tine in care sa te convingi ca asa ceva ni este posibil. Ma gandesc ca esti constient si tu ca mancarea, o data mestecata nu iti poate creea nici o problema. Ca sa fii sigur, mesteca de 2-4 ori mai mult decat de obicei.

| Codsssd a răspuns:

Va multumesc la toti pentru raspunsuri.