| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutroul vostru! Tin sa mentionez ca fac Baschet! Am fost in concediu 3 saptamani si nu am mai fost prezent la antrenamente! Dupa ce m-am intors, am inceput sa merg :

Prima zi : In loc sa incep, usor... calm... sa ma obisnuiesc, ca nu am m-ai facut de ceva timp am mers pe TARE [ daca intelegeti], cand am ajuns acasa ma durea foarte rau calcaiul ( am mai avut dureri )

A doua zi : Am zis ca eram obisnuit, si ca totul va fi in regula plus ca nu ma mai durea calcaiul! Atrenorul a vrut sa jucam! Meci! No... am fost numar impar [prezenti] si exact pe mine ma ales sa joc de 2 ori! ( OF ) Prima repriza a fost ok... dar am observat ca durerea de calcai incepea sa revina! peste putin timp ce credeti? SURPRISE! Am cazut, si am simtit ca genunchiul parca mi s-a deplasat putin, eu indiferent am continuat sa joc! Cand s-a terminat antrenamentul, ma durea si calcaiul si genunchiul atat de tare incat acasa nici nu am putu sa urc scarile!

Am 13 ani ( baiat), si am vorbit cu parintii sa consultam un doctor cat mai curand, problema e! Sunt speriat sa nu cumva de la o cazatura sa imi rup piciorul si de ce am fost asa sensibil? As vrea sa stiu unele pareri! Va rog! Trebuie sa schimb ceva la alimentatie? Sa-mi itaresc oasele? Sau a fost din cauza ca n-am luat-o cu usurelul!?

FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Cezar a răspuns:

Ar fi ceva daca ai lua calciu pentru a face oasele mai bune gen multe lactate! La calcai sigur iti va da medicul niste unguent!

| broxi a răspuns:

Nu ai cum să îți rupi piciorul dintr-atâta. corpul uman nu e chiar așa de sensibil, n-o să-ți rupi ceva de la o simplă cazătură sau ceva.

alimentația nu prea are nici-o legătură cu oasele și rezistența lor. ai putea să iei niște vitamine dacă te simți slăbit, nimic mai mult.

și nu cred că a fost din cauza aia. happy

daaaar... te poți da liniștit cu niște cremă anti inflamatoare (bengay, voltaren, ceva acolo) și ar trebui să dispară durerea după câteva aplicări. trust me big grin

| CoconetulFurios a răspuns:

Mergi la doctorul de familie sa iti dea trimitere sau mergi la urgente si te rezolva imediat.