| samiZiciPompier a întrebat:

Salut,

Am nevoie de o informatie legata de branza happy Doresc sa cumpar cu maxim 15% grasime.
Pe ambalaje gasesc scris ceva de genul: 'branza 2% grasime' si 'grasime raportata la substanta uscata 30%'. Ce este aceasta 'grasime raportata la substanta uscata'?
Vreau sa zic, ce indica cat de grasa e branza, procentul de lipide sau grasimea raportata la substanta uscata?
Multumesc big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| nutuxcristian a răspuns:

Grasimea raportata la substanta uscata indica cat de grasa e branza. Lipidele sunt un fel de 'substanta satioasa' care, in cazul tau, nu ar trebui sa te intereseze.