| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am niște dureri de cap de 5-6 zile. Durerea e în spatele capului. Uneori ma trezesc cu ea, alteori apare pe parcursul zilei. Trece o perioada după ce iau algocalmin, dar revine după ceva timp. Precizez ca nu am cel mai 'ordonat' program de somn. Dorm 6 ore sau mai puțin pe noapte, în special de când a început școala. Majoritatea timpului îl petrec la calculator, încă de când eram mai mic și n-am avut dureri care sa tina mai multe zile la rand. Eu presupun ca e din cauza somnului, deși nu înțeleg de ce doar partea din spate ma doare. Am 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| wexceptional a răspuns:

Dormi prea putin aia e durere de oboseala o are si o prietena de-a mea care pierdea noptile prin cluburi dar si-a revenit in ultimul timp ca merge mai rar la petreceri private acum e totul bine iti recomand un program de somn ordonat, elimina mizeria din viata ta si nu o sa mai ai dureri de cap niciodata nu te stresa pentru nimicuri toate sunt nimicuri crede-ma fii fericit orice ar fi!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa i ti i ei zilnic tensiunea, deoarece durerile de cap sunt cauzate si de tensiunea mare.

| sierra1 a răspuns:

"am niște dureri de cap de 5-6 zile... presupun ca e din cauza somnului"

oare ce e de făcut, tu ce zici?

| anonimg a răspuns:

Când Dumnezeu i-a spus lui Adam că dacă va mânca din rodul pomului interzis va muri, așa s-a și întâmplat, chiar dacă asta a fost la peste 900 de ani.
Așa este și cu sănătatea. Organismul rezistă un anumit timp la suprasolicitări; dar la un moment dat va ceda. Durerea înseamnă că organismul a cedat. Și se va multiplica dacă nu se vor lua masuri.
Prin somn organismul se reface, celulele se refac.
Durere din spatele capului reprezintă de fapt o tensiune mărită a sângelui. În spatele capului se resimte prima dată. Deci trebuie să-ți verifici tensiunea să vezi dacă este în limitele normale.
Algocalminul sau alt medicament nu oferă odihna organismului de care are nevoie.
Trebuie să îți faci program de somn. Sau mai bine zis trebuie să respecți programul de somn.
Nu te uita la alții care spun că ei stau toată noaptea la pc de ani de zile și nu au nu nimic. Ei nu sunt de fier; când organismul lor va ceda, problemele lor vor fi și mai mari.
Stilul de viață sănătos este și el o educație. Sănătatea este mai importantă decât scoala. Ambele sunt de la Dumnezeu și ele nu trebuie să se lovească una de alta, ci trebuiesc îmbinate sănătos, armonios.

| zilog a răspuns:

Meningită

| Iote a răspuns:

S-ar putea ca acele dureri sa fie de la pozitia proasta (aplecat) la calculator. S-ar putea sa aiba si alte cauze. Trebuie sa mergi numaidecat la medic.
Algocalminul doar inhiba (ascunde) durerea, nu trateaza nimic. De aia durerile revin dupa ce trece efectul sau. Mergi la medic, nu neglija.

| Dandinelle a răspuns:

Mai bea și tu niste apa( 2-3l/zi), ridica-te de la calculator din când în când și baga puțină mișcare. Aerisește camera dimineața după ce te trezești și seara înainte de culcare cam 10minute. Înainte de somn nu te mai lăsa stimulat de calculator, telefon, și incearca sa te linistesti spre somn fara ele.
Verifica scaunul și biroul. Sa ajungi cu picioarele jos și să ții spatele drept pe scaun. Mâinile să-ți fie la cot la 90 de grade când le tii pe tastatura și mouse.

| UMAJAN a răspuns:

Mersi tuturor de raspunsuri.