| SnicK a întrebat:

Salut, am niste probleme de 9-10 luni, si anume cand stau in fund, pulpele picioarelor ma dor/amortesc si trebuie sa ma ridic in picioare sa ma misc un pic, ca sa ma pot pune pe scaun inapoi.
Am avut ceva calatorii in Spania cu autocarul cu 1 an inainte, si trebuia sa stau cate 48 de ore in fund, cum bine stiti ca dureaza o calatorie pana in Spania.
Si la scoala e un pic chin pentru mine, dar e bine macar ca din ora in ora se ia pauza si nu am probleme.
Acum in vara trebuie sa plec iarasi in Spania.
Ce fac eu? Cand nici nu pot sta 2 ore pe scaun fara sa ma doara... Dapai 48 de ore.
E adevarat, am o activitate sedentara, din cand in cand si Sport, dar sunt altii care sunt la fel si nu au probleme.
Parintii spun ca am probleme cu circulatia sangelui... tatal si bunicul meu au tromboflembita.
Bunicul a murit din cauza asta, tata era cat pe ce (tot printr-o cursa dinasta in afara tarii) acum, mi-e frica sa nu se fi mostenit problema asta.

Va rog ajutati-ma, cum se numeste boala, ce sa fac!

multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Zazu vorbeste ''discutii''sfatul meu este sa faci o radiografie la coloana vertebrala pentru ca,dupa cum explici tu, problema ta este in zona lombara a coloanei.e posibil sa fie o tasare a discurilor vertebrare, ceea ce duce la strangularea nervului sciatic.singura,si prima solutie este radiografia. dupa aceea, medicul este singurul in masura sa iti dea calea de urmat pentru a rezolva problema.

1 răspuns:
| Zazu a răspuns:

Presiune pe vene iti cauzeaza incetinirea circulatiei sangelui.As vrea sa stiu daca iti amortesc si degetele de la picioare. Spui ca tatal tau ai probleme,asta e deja un semn de intrebare.Ti-as recomanda sa nu mergi cu avionul si pana pleci sa vorbesti neaparat cu un chirurg cardivascular pentru a face o ecografie doppler.
Trebuie sa iti msiti picioarele in banca,degetele si labele picioarelor,aproape sa faci un tic din lucrul asta,sa eviti dusurile cu apa fierbinte,mancarea foarte grasa, statul la plaja si in general sursele de caldura.Seara sa iti ridici picioarele pe o perna dar nu mai sus decat nivelul capului pentru ca iti amortesc. Faci dusuri cu apa rece,mergi la plimbare,inot,sa nu fumezi, sa nu cresti in greutate, multe salate si evident o ecografie doppler.