| Anamariaebuna a întrebat:

Salut! Am o alergie destul de severa la parul de pisica și as dori sa îmi cumpăr niște benadryl și vreau sa știu dacă îmi trebuie rețetă sau nu. Mulțumesc! DAU FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Fara reteta,cel putin asa spune fabricantul,dar poti merge la farmacie sa intrebi.
Nu este un medicament f puternic,uneori daca ai alergie ce spui tu severa,ar putea sa nu amelioreze nimic.

Poti incerca si altul, daca gasesti Claritin D, e f bun, as zice cel mai bun pentru alergii.
Daca nu iti trece cu de asta, incearca ce am spus, sigur asta face ceva.
Cum poati avea alergie la parul de pisica? Adica ma refer ce anume face parul ala? Ai alergie cand ajunge parul de pisica pe pielea ta, ori cand sau cum anume?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din cate am citit acum pe net (nu auzisem de el) nu trebuie reteta.

| Violleta2022 a răspuns:

Antihastaminele (pastilele impotriva alergiilor) se dau fara reteta, la orice farmacie.

| relian a răspuns:

Jassmina ca de obicei, merge, se da orice la liber laughing. Sint unele antihistamine care nu trebuiesc luate asa intruna.
Ce am spus eu claritin D aici unde sunt eu iti da doara vrep 10 pilule pe luna,atat.
Nu le tin pe raft,le tin in farmacie,iti cere buletinu,te baga in computer,is fara reteta,dar nu imi da cate vreau eu.

Daca sa zic eu ma duc acum sa iau,no sa imi dea,pentru ca na trecut o luna.
Bine in RO legile nu-s asa de stricte ca aici.Dar nu este vorba de lege,este vorba ca unele antihistamine luate asa dupa ureche iti poate slabi sistemul imunitar,de aia cele puternice nu se recomanda luate asa zi de zi.

Bine eu de exemplu pot lua,sun un prieten,amic zic hai ne vedem la farmacie,si ia ala pe numele lui.
Dar ideea este sa nu exagerezi,sa iei ce zice prospectul si cat zic aia.
Eu am alergie dar asa cand mapuca uneori si dupa cativa ani,la polen de o specie de conifere care acum au inflorit si e polen in aer,decembrie ianuarie.

Dar nu iau in fiecare zi, iau doara daca ma maninca rau ochii, lacrimeaza, imi curge nasu rau.

Deci omu trebuie sa fie si el responsabil pentru ce face, altfel cand ajungi mai batran, o sa te miri de ce nutri mai functioneaza organismul bine.