| rechinu99 a întrebat:

Salut.

Am o alunita de ceva vreme. nu mai stiu exact de cand, dar m-am tuns de cateva ori mai scurt si se vede foarte urat.

Si am inteles ca provoaca ceva cancer? Cine a mai avut sa imi explice mai multe si unde o pot scoate sau daca e periculoasa.

Uitati o poza cu alunita sau ce e :http://postimg.org/image/
si :http://postimg.org/image/5sdx6nxbt/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Alunitele sunt normale, toti avem indiferent de localizare. Momentan nu cred ca are cum sa fie vorba de cancer, pe viitor fii atent la orice modificare de forma, culoare sau dimensiuni. Cum apare orice fel de schimbare, mergi la dermatolog (e valabil pentru orice alunita, nu doar de cea de pe cap)

| SkyPilot a răspuns:

Mergi la un dermatolog sa o vada. Acolo afli daca este periculoasa sau nu, si tot el ti-o poate scoate. Operatia, desi minora, este foarte sangeroasa, pielea capului este bogat vascularizata. Va ramane o cicatrice, dar nu arata asa de rau ca alunita.

| IoanaPsy a răspuns:

Da, mergi la dermatolog. O alunita nu inseamna cancer, dar e bine sa fii in cunostinta de cauza.