| User23434 a întrebat:

Salut, am o curiozitate. Ma uit la clipuri despre sala și nutriție, unde aud ca necesarul caloric îl calculezi în funcție de kg, cât de activ ești. Problema mea este ca nu pot deduce cât de activ sunt (bine, eram). Momentan cu statul acasă, ma invart doar prin jurul casei făcând treaba și cam atât. Pe perioada liceului, făceam sala de luni pana vineri și mergeam pe jos de acasă la liceu și înapoi și la sala. Aplicația de pe telefon înregistra toți pașii, în jur de 10000 pe zi. După părerea voastră (sedentar clar nu eram), dar vreau sa știu dacă eram activ sau foarte activ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu aș zice foarte activ dacă mergeai zilnic la sală (sau mărog, 5 zile pe săptămână)

| RAY a răspuns:

Acum 11 minute | sadrian46 a răspuns:
Cât de activ erai, îți va spune cântarul.

din nou un răspuns aiurea, cum poți afla cât de activ ești? măsuram pulsul inimi în timp ce facem sport, astfel
220 minus vârsta ta =pulsul maxim, la o pers care are pulsul 180
100-125- efort mic, mers pe jos
130-150 =efort mediu -alergare
150-180 =sprint, alergare rapida
cu cât un om este mai sănătos cu atât va putea menține un efort intens mai mult timp, deși nu cântarul spune starea fizica a unui om și menținerea unui efort

tu cand mergi, mergi astfel
30 de secunde rapid, la maxim
1 minut încet spre mediu
asta va duce la îmbunatățirea sistemului cardiologic, topește grăsimea abdominala, desigur ca doar deficitul caloric slăbește, eu făceam 30 de mii de pași

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cât de activ erai, îți va spune cântarul.

| User23434 explică (pentru sadrian46):

Aveam 75 și acum am 75.5, de mâncat mănânc bine.