| Legendarydk a întrebat:

Salut, am o discreta scolioza lombara si pe langa fizioterapie as dori sa port si un corset, desi medicul nu mi-a spus ca as avea nevoie, ce corset imi recomandati, care sa fie cat de cat bun si sa aiba un pret decent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să faci ce îți spune medicul, nu altceva.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Un brau lat de piele sau un corset ortopedic bine facut, care ti se potriveste la marime te pate ajuta mult, mai ales cand faci miscari de aplecare, carat greutati etc.
Totusi, este mai indicat sa nu te obisnuiesti prea tare, sa-l folosesti doar la nevoie.
Pentru dureri lombare poti folosi geluri dedicate, cum sunt: Voltaren, Diclofenac, cu Ghiara Dracului sau Ghiara Pisicii (trebuie sa le tatonezi, care ti-i mai potrivit).