| Ely3434 a întrebat:

Buna,TPU! Am descoperit acum 2 ani ca am scolioza si port corset. De curand mi-am facut o radiografie si am coloana aproape perfect dreapta. Medicul mi-a spus ca pot sa renunt la corset, m-a felicitat, dar o asistenta mi-a zis sa il mai port pana imi ramane mic. Oare are ceva daca nu il mai port la scoala, dar in restul timpului il port? Sunt clasa a 8-a si vreau sa fiu mai libera, sa ma distrez cu colegii deoarece este ultimul an. Credeti ca mi se poate stramba coloana din nou daca renunt definitiv la corset la vara ( asa cum mi-a indicat asistenta, pana imi ramane mic )? Mentionez ca am ghiozdan normal, nu geanta. Dau funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Trebuie sa asculti de sfaturile medicului, nu de ce spune o asistenta care nu are competenta si pregatirea sa-ti dea asemenea sfaturi.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu, dar cel mai important ar fi sa continui sa faci exercitii pentru spate. Nu stiu daca le faci sau nu, dar exercitiile musculaturii sunt foarte importante pentru mentinerea unei pozitii sanatoase a spatelui. Eventual, poti intreba doctorul, poti merge la un kinetoterapeut, iar in cel mai rau caz, cred ca poti gasi cate ceva pe internet.

| Teardrop a răspuns:

În general, corsetul se poartă la o deviaţie mai mare de 30 de grade.
E bine să urmezi sfaturile medicului, dacă acesta este competent (am întâlnit mulţi care nu sunt). De unde eşti?

| Paul1993bv a răspuns:

Nu tii se mai stramba nimic, am avut si eu corset pe care l-am luat in clasa a 9 si l-am tinut pana in a 12 mergeam cu el la liceu etc, corsetu e bine sa il portu 4 ore pe zi dar probabil l-ai purtat mai mult laughing) eu mai uitam si dormeam cu elhappy asa ca fii linistita da-l jos la scoala daca nu te mai doare spatele e ok dar atentie sa il iei in afara scolii pentru ca esti in crestere si se poate deforma iar

| Ely3434 explică (pentru Paul1993bv):

Multumesc foarte mult pentru sfat laughing) Da, l-am purtat in acesti 2 ani aproape cu sfintenie : il dadeam jos cand imi faceam baie, cand mai ieseam pe afara sau vara cand era foarte cald( cred ca stii senzatia cand pur si simplu te coci si ti se fac rani /bube ). Multumesc inca o data pentru raspuns, multa sanatate! :*